Nemysleme si naivně, že Unie umí vyřešit katalánský separatismus, říká europoslanec

4. říjen 2017

Katalánsko se stalo rozbuškou pro nejhorší politickou krizi Španělska za poslední desítky let. Katalánský premiér prý oznámí odtržení tohoto území od Madridu už koncem týdne. Španělská vláda ale trvá na tom, že referendum o nezávislosti je v rozporu s ústavou. Evropští lídři zatím mlčí nebo vyzývají k dodržování ústavy a vyloučení násilí.

„To, jak se španělská vláda zachovala, bylo natolik politicky špatně, že bude jednou považována za toho, kdo začal dělení Unie, pokud nastane,“ uvedla v pořadu Pro a proti europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM).

Ta ale věří, že celá situace se dá zvládnout normální cestou, i když kritiku si zaslouží politika „dvojího metru“. „Stát se takové násilí v jiné členské zemi, garantuji vám, že debata v europarlamentu nebude tak klidná, ale už v pondělí bychom řešili zcela jasnou rezoluci a deklaraci o odsouzení násilí.“


Pro mě je celá debata na evropské úrovni zatím velkým zklamáním, že ani u tak jasných případů násilí neumíme říct jasné ne. Vadí mi, že nemáme odvahu říct, že se veškerá legitimita referenda ztratila v policejní brutalitě. Kateřina Konečná

Výsledky referenda jsou sice sporné, ale je otázkou, jak vlastně probíhalo. „Ve chvíli, kdy je zavřeno čtyři sta hlasovacích místností, jsou zabaveny hlasovací lístky, jsou zatýkáni katalánští lídři, tak se potom ptejme, kolik lidí se referenda mohlo zúčastnit.“

„Kdyby se španělský premiér nezachoval tak, jak se zachoval, v pondělí bychom konstatovali, že došlo v Katalánsku ke klidnému referendu, s největší pravděpodobností by nedopadlo tak, jak si katalánská vláda představovala, a nic dál by se nedělo.“

Odtržení Katalánska od Španělska může znamenat velký problém, souhlasí politička. „Je to i o Bascích, jednotlivých ostrovech Španělska, situace je velmi neklidná v řadě regionů.“

„Pokud se to ale dobře uchopí, tak by to mohlo vést k tomu, po čem volá velká část země: k nové debatě o nové ústavě,“ vysvětlila Kateřina Konečná.

Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) souhlasí, že použití násilí bylo obrovskou chybou centrální španělské vlády. „Na druhou stranu si stále myslím, že se jedná o vnitrostátní problém Španělska.“


Nežijme v naivní představě, že Evropská unie umí vyřešit problém separatismu v Katalánsku. Na to nemá nástroje. Žádný seriozní ústavní právník neřekne, že je možné rozdělovat stát na základě referenda, kde se většina lidí jednoznačně nevyslovila. Jiří Pospíšil

Násilí by měli evropští lídři odsoudit, ale to je všechno. „Evropská unie těžko může tento problém vyřešit. EU nemá žádné nástroje, jak zasahovat v národních státech, takže tento problém musí řešit Španělé a Katalánci sami.“

Podle něj referendum z hlediska zákonnosti není legální. „Španělská ústava jej nepřipouští a ústavní soud dal jasné rozhodnutí. A já cítím, že referendum není ani moc legitimní. Ve chvíli, kdy se ho účastnilo pouze 41 % Katalánců, a tudíž 58 % z nich svůj názor neřeklo.“

Co tedy europoslanec navrhuje? „Mělo by se dál v klidu jednat a zklidnit emoce. Ale vyhlášením státu za těchto okolností je hodně silné kafe na evropské právní poměry.“

„Další silové řešení ve Španělku nelze vyloučit. Rolí mezinárodního společenství proto je, že bychom měli diplomatickými kanály tlačit na oba aktéry k jednání u společného stolu o společné budoucnosti,“ doporučil Pospíšil.

autoři: ves , oci
Spustit audio