Nesmí být výhodnější, aby se žena do práce vrátila dřív na úkor dítěte, žádá Aliance pro rodinu

26. duben 2017

V dubnu schválila Sněmovna možnost vyčerpat rodičovský příspěvek rychleji než dosud. Pokud by tak byla celková suma určená na tento účel vyplacena dřív, výrazně se zvednou i měsíční dávky. Cílem je podpořit zejména matky, které se v Česku starají o malé děti, aby dokázaly efektivněji spojit péči o potomky a práci. Je to krok správným směrem?

„Bylo by na čase zkrátit rodičovskou ze současných čtyr let,“ uvedla v pořadu Pro a proti komentátorka Hospodářských novin Julie Hrstková.

Podle ní je sice pro dítě dobré, aby bylo s matkou a naopak, ale není žádný důvod, aby to čtyři roky platil stát. „Zvýšila bych mateřskou, protáhla ji na rok a umožnila ženám vstup na trh práce. Kdo chce zůstat doma, a má na to finanční podmínky, ať zůstane doma.“


Žádná žena nechce mít dítě ve školce od sedmi ráno do sedmi do večera, ale chce mít dostupnou možnost hlídání, částečné úvazky a home office a všechny další možnosti. Pakliže jí nový způsob výpočtu umožní návrat do práce po dohodě se zaměstnavatelem, a nebude nucena, tak je to dobrá volba… Máme nejdelší rodičovskou dovolenou na světě, ale jednu z nejnižších porodností. Julie Hrstková

„Tato možnost je určena pro ženy, které ani nemusí chtít budovat kariéru, ale mají třeba hypotéku a nemohou si dovolit zůstat doma. Nemusí jít vždy o dobrovolnou volbu, ale o volbu vynucenou,“ upozornila novinářka.

Ta také soudí, že ve chvíli, kdy ženy dostanou větší mateřskou, mají větší šanci se vrátit do práce. „Ze zákona má zaměstnavatel povinnost držet ženě místo 3 roky, ale neumím si představit zaměstnavatele, který to skutečně dodržuje, zvláště u některých funkcí.“

Předsedkyně Aliance pro rodinu Jana Jochová je přesvědčena, že čas strávený s dětmi je pro matku i dítě samotné naprosto zásadní, a čím je delší, tím je to lepší.

„Existují ženy, které chtějí dělat kariéru, já respektuji jejich volbu, ale také existuje velké množství žen, které si rodičovskou chtějí užít a věnovat se dětem naplno.“


Je na rodině, jak si vybere, ale systémové řešení by nemělo tlačit ženu, aby šla do práce dřív, než opravdu musí. A nemělo by být výhodnější, aby se do práce vrátila dřív na úkor dítěte… Nevím, jestli se tento návrh už nepřeklápí na druhou stranu, kdy bude pro ženy výhodnější jít do práce už v roce věku dítěte, než s ním naopak setrvat doma a dopřát mu všechny citové vazby, které přirozeně potřebuje. Jana Jochová

Jochová možnost volby žen schvaluje. „Jsem pro to, aby si ženy mohly vybrat. Mně vůbec nevadí, když některé chtějí jít do práce. Může mi jen být líto dětí, které jsou od rána do večera v institucích a školkách. Takové děti jsou chudáci.“

Předsedkyně upozornila na švédskou praxi, kde dostupnost jeslí je obrovská a většina tamních dětí do nich chodí. „Kritici tohoto systému upozorňují na veřejné statistiky o nárůstu počtu psychicky problematických dívek z 9 % na 50 % za posledních 20 let. Švédsko také neví, proč má zhoršené výsledky ve vzdělávání.“

„Mně nevadí, že stát něco umožní, pokud tam ale není nátlak, že rodič musí, a bude ekonomicky trestán, když tuto možnost nevyužije, v což se tyto věci často překlápí. Ve Švédsku když otec nevyčerpá pro něj určenou část rodičovské dovolené, tak příspěvek propadá, žena ho nemůže využít za něj. To je ten problém a nepřípustný tlak ze strany státu,“ varovala Jana Jochová.

autoři: ves , oci
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.