O lidi na ulici musíme pečovat, ne je zavírat do vězení, kritizuje možnost vykázání z města senátorka

26. únor 2018

Někteří starostové v Česku volají po možnosti zákazu pobytu. Ta zmizela z přestupkového zákona loni v červenci, bez ní prý nemají účinné páky na lidi opakovaně porušující veřejný pořádek. Platilo, že toho, kdo žebrá, konzumuje alkohol nebo provozuje prostituci, mohla radnice vykázat až na tři měsíce z obce či města. Nyní dvanáct členů Sněmovny prosadilo tento bod k jednání. Potřebují obce takovou sankci, aby udržely pořádek, nebo hrozí porušování Ústavou zaručených práv?

„Návrat zákona o zákazu pobytu je skoro nutný. Za zmíněné přestupky dnes neexistuje trest. Obce mohou sice uložit pokutu, ale u lidí, kteří mají na sobě patnáct exekucí, je to naprosto neúčinné,“ uvedl v pořadu Pro a proti zástupce výkonného ředitele Svazu měst a obcí a zastupitel Středočeského kraje Dan Jiránek (ODS).

Podle něj je preventivní účinek možnosti vykázání obrovský. „Tam, kde to použili jen jednou, zjistili, že jim klesla přestupková činnost.“

„Problém je, že současná opatření nejsou vymahatelná. My dotyčnému zakážeme chodit do vybraných míst, ale když tam jde, tak mu obec může zase jen uložit pokutu.“


Chápu, že by zákon dopadl většinou na chudé s exekucemi. Někteří je ale mají proto, že jezdí na černo, ruší noční klid nebo kradou. Jiný nástroj než pokuty nyní nemáme, a u části našich občanů nejsou účinné. Dan Jiránek.

Stát by podle něj měl přijmout zákon s účinnými sankcemi. „Hlavním cílem není vydělat na pokutách, ale aby lidé tuto činnost přestali dělat. Je nutná kombinace prevence a represe. Ale když je účinek represe nulový, tak jen prevencí to nespravíte.“

Zastupitel pochybuje, že by se jednalo většinou o bezdomovce. „Jde o lidi, kteří berou drogy a potřebují na ně peníze, proto kradou, nabízejí prostituci a podobně. Řada obcí má pro lidi bez domova preventivní programy, zvlášť v zimních měsících.“

„S některými lidmi se nedá nic jiného dělat. Všechna ostatní opatření selhala. My bychom byli rádi, kdyby existovaly alternativní tresty. Ty ale u přestupků nejsou, i když by možná byly někdy účinnější,“ uznává Jiránek.

Zastupitelka Olomouckého kraje a senátorka Jitka Seitlová (KDU-ČSL) se nedomnívá, že zavedení takového přestupku je nutné. „Zkomplikuje to práci mnoha starostům i těm, kteří vykonávají přestupkovou agendu.“

„A hlavně to nebude účinné, protože to problém neřeší, ale přesouvá ho jen z jednoho místa na druhé. Opatření nemá ani preventivní charakter a vede až ke kriminalizaci chudoby.“


Podle statistik sedmdesát procent lidí na ulici je postiženo duševní chorobou. A my nemáme systém péče o ně, a to je jeden z klíčů, jak tomu předcházet, ne zavírat lidi do vězení, jak se dělo za minulého režimu. Jitka Seitlová

Jiránkův poukaz na preventivní účinek senátorka zpochybnila. „Pokud vím, máme jedinou solidní analýzu od veřejného ochránce práv. Ze závěrů za roky 2012 až 2014 vyplývá, že preventivní účinek je minimální a ve většině případů se přestupky opakovaly.“

„Omezení pobytu je omezení základního lidského práva někde být nebo bydlet. Když do tohoto práva vstupujeme, musí to být nezbytně nutné. Máme jiná opatření: obec může vydat vyhlášku, která zakáže navštěvovat osobě určité ulice, nádraží, obchodní domy. Není tedy nezbytné ono vykázání, které je navrhováno.“

Současný návrh má prý další problém. „Pokud se dopustíte přestupku dvakrát za rok, je vám uložena sankce vykázání. Pokud tu nesplníte, dopouštíte se trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. Pak jste trestně stíhán a hrozí vám buď trest odnětí svobody nebo jiné další tresty.“

„Více než sedmdesát procent přestupků, které takto byly postiženy, vedly k tomu, že se tito lidé většinou bez domova ocitli před soudem a často byli zbaveni svobody, což je kriminalizace. Navíc bezdomovci často ani většinou nemají šanci se dovědět, že takový výnos byl proveden,“ kritizuje návrh Seitlová.

autoři: ves , oci
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.