OLAF svou zprávu víceméně zkopíroval z informací od policie, tvrdí poslanec

10. leden 2018

Poslanci ve středu rozhodují o důvěře menšinovému kabinetu hnutí ANO. Schůzi předcházelo úterní zasedání mandátového a imunitního výboru. Piráti a ODS chtějí přesvědčit zbytek opozice, aby pomohla odložit hlasování o důvěře poté, až se zmíněný výbor usnese, zda jmenované politiky vydat k trestnímu stíhání. Měla by dolní komora vyčkat se svým rozhodnutím? A jakou roli hrají informace ze zprávy OLAF?

„Sněmovna obdržela zatím čtyři žádosti policie o zbavení imunity poslanců, takže pokud máme měřit všem stejným metrem, tak bychom museli čekat, až rozhodneme o vydání všech čtyř poslanců,“ upozornil v pořadu Pro a proti člen mandátového a imunitního výboru Josef Hájek (ANO).

Ten prý ctí presumpci neviny. „Otázkou je, zda-li se jedná o politicky motivovanou žádost policie, nebo ne. Na rozdíl od ostatních poslanců máme v mandátním a imunitních výboru možnost se seznámit se všemi údaji a teprve až na základě našeho dobrozdání mohou ostatní poslanci rozhodovat.“

„Zatím mě jednání se zástupci policie, státního zástupce i nahlédnutí do spisů a posudků nepřesvědčilo, že se nejedná o politicky motivovanou kauzu,“ říká Hájek.


Na jednání mandátového a imunitního výboru vyšlo najevo, že na zprávě OLAFu výrazně participovala Policie České republiky, takže mě nepřekvapuje, že nepřináší nic nového, protože je to víceméně zkopírovaná informace české policie. Josef Hájek

Ten věří, že Andrej Babiš a hnutí ANO v Česku boří 25 let fungující klientelismus. „A to se řadě subjektů nelíbí, a hledají možnosti, jak tento proces narušit. Po deseti letech vytahovat jeden projekt ze stovek se mi zdá poněkud zvláštní.“

„Případné očištění politika u nás trvá několik let. ANO dostalo třicet procent hlasů v době, kdy už byli Babiš a Faltýnek vydáni poprvé, takže pro lidi je osoba Andreje Babiše symbolem naděje.“

To, že oba obvinění odkládají svou účast na jednání mandátového a imunitního výboru nelze podle Hájka považovat za snahu protahovat jednání o jejich vydání. „To musím kategoricky odmítnout. Bohužel se ze zprávy OLAF stalo politikum.“

„Mandátní a imunitní výbor musí pečlivě zanalyzovat, jestli se nejedná o útok moci výkonné na moc zákonodárnou,“ vysvětluje Hájek.

Místopředseda mandátového a imunitního výboru za Pirátskou stranu Lukáš Bartoň je přesvědčen, že by Sněmovna měla hlasovat nejdříve o vydání obou poslanců, a až poté hlasovat o důvěře vládě premiéra Babiše.

Na Hájkovu námitku o dalších třech poslancích, kteří by také měli být vydání reagoval poslanec s tím, že žádný z nich není premiérem vlády. „V případě premiéra vlády platí i něco jiného, než jen presumpce neviny. Platí politická odpovědnost, jak je politik morálně čistý na to, aby vůbec mohl být premiérem nebo ministrem ve vládě.“


Na jednání výboru vystoupil vyšetřovatel, který nás jasně přesvědčil, že celé vyšetřování bylo vedeno standardně... a jednoznačně odmítl, že by šlo o politickou kauzu. Naopak obhajobu z úst obou obviněných v médiích jak vyšetřovatel, tak státní zástupce vyvrátili. Lukáš Bartoň

„To, že za něčím stojí mafie, je názor pana Babiše, a o tom já nemůžu mluvit, protože do toho nevidím. Ale nahlížel jsem do spisu, seznámil jsem se se zprávou OLAFu, a z mého pohledu se nejedná o politickou kauzu.“

Každý, kdo se stane politikem, by měl podle Bartoňe předpokládat, že na něj může být „vytaženo“ cokoli z minulosti. „A pokud jsme dělali něco špatného, tak to může být vytaženo buď opozicí nebo i případnou zmíněnou mafií.“

„Já ale nejsem součástí žádné mafie, nýbrž člen poslaneckého klubu Pirátů. Pro nás je důležité nejen jaký mají političtí představitelé program, ale i jestli jsou morálně čistí a nemají škraloupy z minulosti.“

Místopředseda považuje neúčast obou obviněných na zasedání výboru za obstrukci a zdržování celé věci. „Ostatně zpráva OLAF není předmětem jednání mandátového a imunitního výboru. My rozhodujeme, zda poslance vydáme na žádost policie, nikoliv na žádost OLAFu.“

„Sám pan premiér Babiš se nechal slyšet, že ho nezajímá, co je v OLAFu. Takže je pro mě obstrukce, že nepřijde na jednání výboru, kde má možnost se vyjádřit k celému obvinění mimo zprávu OLAF,“ shrnuje Bartoň.

autoři: ves , oci
Spustit audio