Pan Ovčáček na této nahrávce říká, že jste kontaktoval Bradyho: „Pan Ovčáček není můj tiskový mluvčí,“ reaguje Jindřich Forejt

28. říjen 2016

VIDEO V ČLÁNKU. Zpochybňují kontroverze kolem státních vyznamenání, které ve Vladislavském sále Pražského hradu udělí prezident republiky, smysl těchto ocenění? Kauza Jiřího Bradyho prozatím nese mnoho nahlas nevysloveného. V duelu rozhlasového studia se setkali ředitel odboru protokolu prezidentské kanceláře Jindřich Forejt a bývalý předseda správní rady Knihovny Václava Havla a současný předseda správní rady Institutu pro politiku a společnost Jan Macháček.

Veronika Sedláčková pustila svým hostům nahrávku Seznam.cz, na které zaznívá z úst Jiřího Ovčáčka: „Pan ředitel protokolu nic nesliboval. Plnil svoji povinnost a u lidí, kteří jsou nějakým způsobem nominováni, a žijí v zahraničí, tak ho prostě pana Bradyho jenom kontaktoval.“

Jiří Ovčáček tedy říká, že Jindřich Forejt, ředitel protokolu, kontaktoval pana Bradyho. „Pan Ovčáček není můj tiskový mluvčí. Já mluvím za sebe. Já do slavnostního večera státního svátku nebudu komentovat žádné jméno, které může být na jakémkoli seznamu. Bylo by to prokázání velké neúcty.“

Veronika Sedláčková se ptá: Mluví nebo nemluví Jiří Ovčáček pravdu? „To já jsem neřekl. Já tady mluvím za sebe. Přišel jsem, abych vám to řekl. Berte prosím jako bernou minci to, co říkám,“ říká Forejt pro Český rozhlas Plus.

Hned v odpovědi na první položenou otázku v pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus, natočeného 26.10. 2016, Jindřich Forejt odmítl hovořit o konkrétních jménech: „K tématu vyznamenání či nevyznamenání konkrétní osoby do večera udělení nic komentovat nebudu, nebudu zaujímat stanovisko. Je to v souladu s určitými zvyklostmi, které doprovázejí celou proceduru.“ To celý duel poznamenalo. Zatímco Jan Macháček diskutoval nad tématem a otázkami moderátorky Veroniky Sedláčkové otevřeně, Jindřich Forejt byl vlastním mantinelem výrazně limitován.

„Myslím si, že jsme si tu zadělali na to, že státní svátek, který má společnost spojovat, bude naopak vrcholem pyramidy, kde se bude demonstrovat, kdo je na které straně, ...bohužel,“ odpovídá na stejně položenou otázku, tedy zda situace okolo vyznamenání Jiřího Bradyho má vliv na vyznění celého státního svátku, Jan Macháček.


Stále se opakují komponenty příběhu, jehož scénář píše, nevím, kdo. Je nutno si říct, že některá fakta v tom nesedí. Jakoby v médiích propadla informace, kterou jsem uvedl. Je to ambasáda, která občana jiné státní příslušnosti kontaktuje.Jindřich Forejt


Vyznamenání by se podle mého soudu mělo daleko více soustředit na lidi, kteří se skutečně zasloužili o stát, udělali něco odvážného, nebo alespoň reprezentují republiku ve světě. Ale často se mezi odměněnými objevují lidé, kteří jsou tam jen proto, že jsou to populární postavy, celebrity, které nikdo mimo republiku nezná a u kterých není známo, že by si v životě počínaly nějak občansky statečně. Kdyby bylo na mně, tyto nejrůznější celebrity bych vůbec neoceňoval.Jan Macháček

„Seznam vyznamenaných se finalizuje pár týdnů před státním vyznamenáním. Do okamžiku předání vyznamenání ho nebudu komentovat,“ opakuje Forejt na otázku, zda byl Jiří Brady na tomto finálním seznamu. „Vždy hovořím přímo s navrženým nebo oceněným,“ odpovídá obecně na otázku, zda mluvil telefonicky s manželi Bradyovými.

Moderátorka proto během rozhovoru pustila záznam vyjádření prezidentského mluvčího Jiřího Ovčáčka, který je dostupný online na portálu Seznam.cz.

„Pokud seznamy vyznamenaných podepisuje i premiér, čekal bych, že se i vláda bude více zajímat o výběr. Pokud si všechny vybírá prezident, vláda poněkud vyklidila prostor,“ uvítal by naopak Macháček transparentnější způsob výběru oceněných, čímž by se předešlo taktéž současné situaci.

Čtěte také

Celé Pro a proti s Jindřichem Forejtem a Janem Macháčkem si můžete už nyní poslechnout ZDE.

autor: ves
Spustit audio