Patří do cirkusu zvířata? Není důvod bavit se jejich utrpením, tvrdí aktivistka

27. červenec 2017

Cirkusová sezóna je v plném proudu, a spolu s nabídkami představení se objevili také jejich kritici. Protestují hlavně proti chovu a drezúře zvířat, a usilují o to, aby se v manéžích zvířata přestala objevovat úplně. V pořadu Pro a proti se řešila otázka: Je nutné omezit nebo úplně zakázat zvířecí čísla v cirkusech, nebo bychom tím přišli o nenahraditelné kulturní dědictví?

„Cirkusy v dnešní době, v tom nastavení, jak jsou dnes dané, nepotřebujeme,“ uvedla v pořadu Pro a proti Simona Netočná z organizace Svoboda zvířat.

Hlavní výhradou míří k drezúře. „Dnešní nabídka zábavy bez nějakého utrpení je tak široká, že rodiny s dětmi mají z čeho vybírat,“ argumentuje Netočná.

Nepopírá, že se cirkusy proměnily, včetně podmínek pro zvířata. „Cirkus se vyvíjí, a vyvíjí se i společnost. A právě protože se společnost vyvíjí, tak se nepotřebujeme bavit na úkor nějaké živé bytosti.“


Fakt, že cirkus je kočovná společnost a provozuje drezúru, s sebou nese obrovskou škálu stresu a bolesti pro zvířata. Simona Netočná

Cirkus nikdy nenahradí přirozené prostředí nebo prostředí velmi dobře vybavené zoo. „V cirkusu jsou nepochybně odborníci na své řemeslo, ale nejsou zde odborníci na etologii zvířat. A i kdyby byli, tak jim ze samotné podstaty nemohou poskytnout takový prostor, jako by jim poskytla zoo, která technické zázemí má.“

„Vše je o lidském faktoru. Nikdy nezaručíte to, že jedinec neselže, ale vždy to odnese zvíře. Ať se chováte ke zvířeti sebelépe, tak vždycky probíhá drezúra, která je pro zvíře stresující a bolestivá,“ shrnula Netočná.

Předseda Asociace českých cirkusů Jiří Výška je přesvědčen, že je potřebné, aby zůstalo zachováno kulturní dědictví, které cirkusová tradice představuje. „S tím, že se samozřejmě musí praxe přizpůsobit stávajícím trendům a možnostem.“


Je důležité odlišovat firmu od firmy, ale rozhodně bych nerušil celé odvětví. Jiří Výška

„Můžeme pamatovat doby, kdy byla zvířata chována v uzavřených maringotkách, dnes se jedná o výsuvná zařízení, které disponují výběhy nebo bazény.“

Zástupce provozovatelů cirkusů přesto souhlasí, že pevná zařízení jako zoo poskytují zvířatům lepší zázemí a komfort. Přesto odmítá obecné hodnotící soudy.

Jiří Výška

„Je to o tom, že jako jsou firmy dobré a špatné ve svých oborech, tak i tady záleží, jak se posuzuje ta která firma,“ upozornil.

Kontrolní mechanismy prý také fungují. „Cirkusy procházejí každý týden veterinární kontrolou při přesunu, seznamy zvířat se předkládají na Státní veterinární správu, schvalují se dopravní prostředky pro pobyt zvířat.“

„Samozřejmě, že můžou fungovat cirkusy bez zvířat, a jsou dnes už také takové, nicméně tvrdím, že tradiční model českého a evropského cirkusu je ten, že do něj patří i zvíře, kdy je praxe uzpůsobena samozřejmě zemi, ve které cirkus působí,“ popsal svou vizi tradičních cirkusů Jiří Výška.

autoři: ves , oci
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.