Politická agitace do škol nepatří. Ani ze strany učitelů, dodává Václav Klaus mladší

11. květen 2017

Patří politici i do škol? Zorientují se studenti lépe, když jim politické dění zprostředkují přímo jeho aktéři, nebo se jedná o pouhou propagaci vybraných stran a hnutí?

„Myslím si, že podle současné platné legislativy politika ve školách nemá co dělat,“ uvedl v pořadu Pro a proti vedoucí Unie školských asociací a ředitel pražské Střední školy chemické Jiří Zajíček.

Pokud ale politik přijde do školy a bude vystupovat jako expert na svůj další obor, ne jako politik, ředitel prý problém s takovým vystoupením mít nebude.


Politici mají spoustu jiných možností, jak oslovit mladou generaci. Velmi populární je Facebook a Twitter, tam se můžou projevovat a diskutovat. Živá diskuze je sice něco jiného než online, ale prostor tady je. Můžou dělat večerní setkání mimo školu a mladou generaci pozvat, ale určitě by neměli agitovat ve škole.Jiří Zajíček

„Já se pořád obávám toho, že aktivní politik bude mít stále tendenci k tomu hovořit i o něčem jiném něž o své další specializaci a do jeho hovoru se bude stále promítat politická linie jeho strany,“ vysvětlil Zajíček.

Ten dodal, že obezřetnost a objektivita v oblasti politických témat by měla být také na straně učitelů samotných.

„Pokud by přeci jen k návštěvě politika ve škole došlo, tak určitě v přítomnosti pedagogů, kteří by sledovali průběh debaty. V okamžiku, kdy by se odchýlila tam, kam nemá, měla by být diskuze ukončena,“ navrhl ředitel.

Bývalý ředitel pražského gymnázia PORG a současný expert ODS na školství Václav Klaus mladší je přesvědčen, že celá věc není jednoznačně jasná.

„Politické působení nemá ve školách co dělat, ale musíme rozlišit dobu, a také každý politik je zároveň člověk, který nemusí mluvit politicky.“


Ruku na srdce, ve školách máme spoustu kantorů, kteří sice nejsou členy žádné politické strany, ale mají jednoznačné politické názory, které do dětí hustí v občankách a společenských vědách. A to nikomu nevadí.Václav Klaus ml.

Je to také o definici, kdo je politik, soudí Klaus. „Někdo placený státem? Jsou to členové politických stran? Ve školách máme stovky lidí, kteří jsou členy nějaké strany, často jsou to ředitelé.“

Podle experta je definice politika velmi úzká. „Proto myslím, že hranicí je skutečně samotné téma diskuze, protože platí, že ve školách se nemá dělat propagace politických stran a nemá se na děti ideologicky působit.“

Zajíčkem navrhovaný dozor ze strany učitelů nad diskuzemi s politiky si ale bývalý gymnaziální ředitel představit neumí.

„Když už je nějaké latentní nebezpečí, že se host odchýlí od role, kterou přislíbil, k politickým tématům, tak ho nemají zvát. Asi není reálné, aby tam byl nějaký učitelský biřic, který za tři vteřiny zařve dost, a vyklidí třídu,“ zapochyboval Václav Klaus mladší.

autoři: ves , oci
Spustit audio