Předpověď počasí na celé století: Extrémní výkyvy a války o vodu a potraviny

6. srpen 2014

Ať už mluvíme o globálním oteplování, nebo o globální změně klimatu, je evidentní, že se světové podnebí mění.

Co už znamenají, nebo teprve budou tyto změny znamenat pro Evropu a její produkci potravin?

„Česko i Morava mají výhodu,“ řekl v pořadu Pro a proti historik vývoje klimatu Jiří Svoboda.

Podle něj jsme z hydrologického pohledu na „střeše Evropy“. „Je tu celá řada rozvodí, která vodu odvádí do třech moří. Problémy s vodou u nás nejsou zatím viditelné jako jinde ve světě.“

„Určitě budou konflikty o vodu. Budou ideologicky zabaleny, ale primárně půjde o vodu, protože je pro zemědělství nezbytná,“ předpověděl Svoboda.


Svoboda: „Čeká nás období extrémů: náhle se zvýší srážková činnost, kdy bude vody moc, ale bude vystřídána obdobím sucha. Migrace z afrických zemí poroste. Potraviny v Evropě budou dražší, a příval uprchlíků bude znamenat úbytek potravin pro místní obyvatelstvo. Vzniknou konflikty a Evropa na ně bude muset reagovat.“

Fyzik Jan Holan z Liberálně ekologické strany nastínil možnost přesunu zemědělských oblastí na výhledově klimaticky stabilnější sever.

„Posun zemědělství k severu probíhat bude, ale není jednoduchý. Jsme závislí na úrodných půdách, které jsou v našem pásmu. Ale i zde byly suché epizody, a těch nyní bude přibývat. Na severu Polska nebo ve Švédsku tak úrodné půdy nejsou, a stejně produktivní zemědělství, na které jsme zvyklí, je tam vyloučeno.“

Strategie pěstování ve velice proměnlivém počasí bude muset být založena na využívání širokého spektra plodin, ale celková produkce každopádně klesne, očekává fyzik.


Holan: „Produkce obilí celosvětově klesá a bude dál klesat. Ceny obilí způsobily například i arabské jaro: to nebyl boj o politické osvobození, ale hladové bouře. Jih Evropy se už během tohoto století přiblíží stavu pouští. Kolébka civilizace, tedy středomoří je ohroženo.“

autoři: Renata Kalenská , oci
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.