Připravit obce o možnost vykázat výtržníky byla jednoznačně chyba, myslí si starosta Božího Daru

23. červen 2016

Obce ztratí právo zakázat až na 3 měsíce pobyt lidem, kteří na jejich území opakovaně porušovali veřejný pořádek. Rozhodl o tom Senát, když odsouhlasil nový přestupkový zákon. Zákaz pobytu kritizovaly lidskoprávní organizace a také někteří právníci upozorňovali na možné porušení ústavního práva na svobodu pohybu. Je tedy správné podobné ustanovení zrušit, nebo bude starostům chybět?

Starosta Božího Daru a senátor Jan Horník se zrušením tohoto ustanovení nesouhlasí. „Žijeme tu v trošku jiném území a v jiném volebním obvodě, než má třeba kolega Martínek. Toto území bylo kdysi dávno vylidněno odsunem zejména Němců, pak tady byl přísun různých lidí různých národností, takže my jsme tady dohromady taková směska a ta se ani desítky let po válce ještě nedala dohromady,“ říká Horník na úvod a dodává, že v jeho regionu je v souvislosti s blízkostí hranic jiná kriminalita než ve zbytku republiky. Přiznává ale, že diskutované ustanovení nikdy nepoužili.

Radko Martínek, místopředseda senátorského klubu ČSSD a bývalý ministr pro místní rozvoj, přiznává, že situace v regionu Jana Horníka je jiná, ale problémy jsou podobné. Ke zrušenému ustanovení říká: „Tento institut se prostě nepoužíval. Nepoužíval se především proto, že je poměrně těžkopádný a na rozdíl od 1. republiky, kdy bylo kam toho člověka vykázat, tak v současné době, protože neexistuje domovské právo, tak vůbec ten princip vykázání byl trošku složitější. Ale jak říkám, prakticky se nepoužíval.“


Domnívám se, že zrušení ustanovení byla chyba, tady se asi s kolegou Martínkem neshodneme, to už jsme se neshodli ani při hlasování. Mám z regionu zpětnou vazbu, ptal jsem se na to a jednoznačně to chyba byla. JAN HORNÍK


Ptal jsem se ve svém regionu měst i obcí a to ustanovení moc chybět nebude, protože většina menších obcí o tomto právu ani nevěděla. Ze všech měst mého regionu ho využilo jen jednou město Hlinsko v případě člověka, který neměl trvalé bydliště, jinak nikdo. RADKO MARTÍNEK

Proč by bylo dobré ustanovení ponechat, když se příliš nepoužívalo? „Protože jsou města jako třeba Jáchymov, Sokolov nebo Aš, která mají problémy s rušením nočního klidu, žebráky, prostitucí, s bezdomovci. Je pravda, co říká kolega Martínek, že ta vymahatelnost a odsun toho člověka na maximálně 3 měsíce byl velmi těžký,“ vysvětluje Horník a doplňuje, že v Sokolově tento institut využili a opravdu to zafungovalo. Dokonce i preventivně, protože komunita si to mezi sebou řekla a věděla to, že hrozí nebezpečí vykázání.

Podle Radko Martínka je ale nepravděpodobné, že by o ustanovení věděla komunita osob páchajících přestupky, když o něm nevěděli ani někteří starostové. „Mluvit o komunitě nějakých konkrétních lidí v našem případě nelze. Samozřejmě že u nás jsou lidé, kteří páchají opakovaně různé přestupky, ale je to většinou záležitosti městské policie, protože státní policie bohužel moc vidět není. Městská policie využila jiných možností, jak tyto občany ukáznit, a tento institut se ukázal jako nemožný.“

Záznam pořadu Pro a proti si můžete pustit přímo ve článku, nebo ho najdete v audioarchivu Českého rozhlasu Plus.

autoři: ves , jpr
Spustit audio