Rusko promarnilo tučná léta drahé ropy: neudělalo reformy, neomezilo korupci

14. leden 2016

Ruský historik a politolog tvrdí, že Rusku tento rok hrozí revoluce. Příčinu vidí v ruské agresi na Krymu a v Donbasu. Podle čerstvého průzkumu ruské státní agentury se 52 % Rusů domnívá, že to nejhorší v ekonomickém a sociálním smyslu teprve přijde. Hrozí Rusku sociální nepokoje? V jaké kondici Rusko je?

„Rusko problémy má, ale revoluce mu nehrozí, rozhodně ne způsobem, o kterém mluví profesor Zubov,“ uvedl v pořadu Pro a proti bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině a bývalý ministr bez portfeje Jaroslav Bašta.

Podle něj se nyní uzavírá kruh. „Když Vladimír Putin v roce 2000 nastupoval do prezidentského úřadu, tak cena za surovou ropu byla 15 dolarů za barel. Po skoro 16 letech se to vrací zpátky.“

Situaci spíše komplikují západní sankce. „Západ Rusko nefinancuje a Čína zatím také ne,“ dodal politik.

Vývoj Ruska je závislý na dvou faktorech. „Prvním je cena ropy, druhým je množství peněz ve stabilizačních fondech a rychlost jejich čerpání.“

Prostor pro zlepšení situace Ruska je, tvrdí Bašta. „Obával bych se ale, že možnosti, které Kreml má, jsou velmi nebezpečné a nepříjemné pro ostatní, takže možná je nepoužije.“

„Vladimír Putin je pragmatický politik, který dělá vše pro to, aby v jeho zemi zůstala stabilita, a on tak zůstal co nejdéle v čele státu,“ vysvětlil politik.


Bašta: „V okamžiku, kdy Putin poukáže na západní sankce, a na to, že Rusko je ohrožováno rozšiřováním NATO, tak jakákoli opozice proti němu je opozicí proti ruskému státu. V současné době ideologie státu zabraňuje tomu, aby mohla vzniknout opozice, která má váhu a vliv.“

Novinářka Petra Procházková z Lidových novin souhlasí se Zubovem, že Rusko je ve velmi špatné, až tragické situaci, a hrozí mu sociální nepokoje.


Procházková: „Rusko sedí na ropné jehle. A čím déle na ní bude sedět, a odkládat zásadní reformy boj s korupcí, tím déle se bude odkládat ten sociální výbuch, který jednou nastane. Ale nebude to v tomto roce.“

„Situace se bude letos i v příštím roce rapidně zhoršovat, ale nemyslím si, že hrozí revoluce.“

Rusko je v nejhorší kondici od roku 1998, kdy došlo ke krachu ekonomiky. „16 let vlády Vladimíra Putina bylo promarněno. Tučná léta, které má Rusko za sebou, a která byla způsobena vysokými cenami ropy, bylo promarněno, a nebyly provedeny žádné zásadní reformy.“

„S korupcí se neudělalo vůbec nic, a teď, když jsou ceny ropy velmi nízké, je na reformy pozdě. Na základě toho Zubov soudí, a správně, že sociální napětí poroste, a nepokoje můžeme očekávat, ale v zemi není revoluční situace,“ soudí novinářka.

Lze doufat ve změnu v čele s Vladimírem Putinem? „Myslím že ne. Rusko čekají prezidentské volby v roce 2018.“

„Prezident Putin je až patologicky posedlý touhou zůstat u moci v dalších dvou volebních obdobích, což mu ruská ústava umožňuje, a udělá vše pro to, aby nedošlo k otřesům, které by ohrozily jeho vítězství ve volbách,“ předpověděla Petr Procházková.

autoři: Renata Kalenská , oci
Spustit audio