Sociolog: Češi si nejsou schopni kolektivně říci o vyšší mzdy

9. březen 2017

Zvyšují zaměstnavatelé mzdy zaměstnancům adekvátně rostoucímu výkonu české ekonomiky? Podle odhadu podnikatelských svazů přidají firmy v Česku svým zaměstnancům nejvíce peněz od finanční krize. Přesto se příjmům na západ od nás jen stěží přiblížíme. Kdo za to může?

„Pokud firmy prosperují, tak ve většině případů také přidávají. Některé firmy jsou ale na profitu 5 % a z toho se špatně přidává,“ uvedl v pořadu Pro a proti předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků České republiky Bedřich Danda. Uznal, že vývoj nejde tak, jak si někteří před 25 lety představovali. „Ekonomika nám sice roste, ale mzdy pořád neodpovídají tomu růstu, který bychom si přáli.“


Můj názor je, že se vše odvíjí od jednotlivých firem, takže nelze všechno zprůměrovat. Myslím si, že když bude inflace 2 %, tak by mzdy mohly růst o 5 %, ale to je velmi hrubý odhad. Teď je otázka, aby ty firmy na to měly. Když bude firma prosperovat, tak klidně může přidat i 10 %, ale musí tam být základ, ze kterého se dá brát.Bedřich Danda

„Rozhodně si myslím, že za to nemůže vláda. Normální dobrý zaměstnavatel si váží svých zaměstnanců a chce, aby byli spokojeni a rádi chodili do práce, protože bez zaměstnanců je zaměstnavatel nula,“ připomněl předseda.

Ten o českých odborech soudí, že mají velkou sílu. „S nadsázkou mohu říci, že bohužel řídí i naši současnou vládu. Já bych pravomoci odborů neposiloval, ale naopak ať vyjednávají tvrdě s těmi velkými firmami.“

Sociolog Stanislav Biler upozornil, že průměrné příjmy v České republice jsou ve srovnání s Evropskou unií na 37 %, zatímco hrubý domácí produkt je 86 %. „Je tedy velký rozdíl mezi tím, jakého HDP dosahujeme a jaké příjmy reálně máme,“ konstatoval vědec.


V Česku každý doufá, že si mzdu zvládne vyjednat sám a bude se mít o trochu líp než jeho kolega na stejné pozici. Lidé mají často ve smlouvách, že si nesmí sdělovat, jaké mzdy mají, a tím pádem panuje mezi nimi velká nedůvěra, zatímco na západě zaměstnanci vědí, že jsou na stejné lodi, a proto také tvrdě vyjednávají se zaměstnavateli.Stanislav Biler

Podle něj je Česko opravdu specifické v rámci celé Evropy v tom, že zde lidé nejsou schopni si kolektivně říct o větší mzdy.

„Vyjednávají jako jeden člověk versus korporace, místo aby se kolektivně sdružili a za mzdy bojovali, což jde naprosto normální stav v Německu, Rakousku nebo Francii, kde jsou silné odbory a zaměstnanci den za dnem a rok za rokem bojují za vyšší mzdy. Díky tomu je také dnes mají.“

Odbory u nás sice právně zakotvené máme, ale zaměstnanci se do nich nijak zvláště nehrnou a kolektivně nevyjednávají, soudí sociolog.

„Například ve Škodovce jsou odbory poměrně silné, kolektivně vyjednávají smlouvy pro své zaměstnance a tyto mzdy jsou v rámci ČR poměrně vysoké. Takže to funguje, výroba běží, firma prosperuje a zaměstnanci jsou relativně spokojeni. Ale stojí to to, že se zaměstnanci s odbory musí dohodnout, že do toho společně půjdou,“ popsal recept na vyšší mzdy Stanislav Biler.

autoři: kko , oci
Spustit audio