Teroristé vždy najdou způsob, jak obejít bezpečnostní opatření. I na Hradě, tvrdí senátor Bublan

13. září 2017

Správa Pražského hradu plánuje další investice do bezpečnostních opatření. Na řadě je systém rozpoznávající tváře a zachycující podezřelé pohyby. Současně ale prezidentská kancelář čelí kritice, že je jeden ze symbolů české státnosti méně dostupný než dřív. Je nutné dál posilovat bezpečnost v sídle hlavy státu? „Mělo by se spíš vyladit, to, co už na Hradě je,“ uvedl v pořadu Pro a proti senátor a předseda výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost František Bublan (ČSSD).

Ten navrhl zabezpečit jen oblast, kde bydlí prezident republiky a ostatní prostory nechat „volnější“.

Senátor upřednostňuje úsilí snižovat napětí ve světě, pomáhat zemím, které jsou zdrojem teroristů nebo budování dobrých vztahů s arabskými zememi. „Nejsem příznivcem stavění zdí. Kdybychom prostředky využili pro činnost zpravodajských služeb a mezinárodní spolupráci, bylo by to účinnější.“


Bezpečnostní opatření se zpřísňují v celém světě, ale to chytáme kočku za ocas a jen se bráníme útoku. Jsem příznivcem toho, abychom se snažili zabránit teroristickým hrozbám už v zárodku. František Bublan

„My se pořád strašíme a samozřejmě se u nás může něco stát, ale abychom se uklidnili, tak se zadrátujeme. Ale teroristé si vždy najdou jiný způsob, teď třeba využívají nákladních automobilů, takže to vždy nějak obejdou, a jsme zas tam, kde jsme byli.“

Navíc, bezpečnost prezidentova sídla je jen část problému. „Takové metro je daleko měkčí cíl než Pražský hrad.“

„Kdyby chtěl někdo způsobit velké oběti na životech, vybere si metro nebo něco úplně jiného. Takže sice nějaká opatření děláme, ale v důsledku to nemusí mít vůbec žádný účinek,“ upozornil Bublan.

Poslanec a místopředseda sněmovního výboru pro obranu Bohuslav Chalupa (ANO) souhlasí, že je na Pražském hradě třeba především doladit a udělat obnovu stávajících technologií a software.


Kuna už je dávno v kurníku, bezpečnostní hrozba je už uvnitř Evropy. Jestli sem přijede na víkend parta darebáků, kteří tu budou chtít udělat nějakou hrůzu, nejsme schopni to monitorovat, pokud nebudou dobře spolupracovat zpravodajské služby. Bohuslav Chalupa

Podle něj nikdo nemůže vyloučit přípravu teroristických útoků v Česku. „Bezpečnostní opatření neslouží jen k ochraně prezidenta, ale především k ochraně turistů a občanů.“

„Rozpoznávání tváří odpovídá standardním bezpečnostním opatřením běžným například v Izraeli, takže jsem rád, že k tomu na Hradě přistoupili,“ chválil politik.

Poslanec si prý nedělá iluze, že jsme globálním hráčem a tudíž jsme přímo ohrožení. „Ale já rozhodně nebudu čekat, až tady zemřou desítky lidí, abychom začali dělat opatření, která jsou ve světě běžná.“

„Jsme malý stát s omezeným rozpočtem a omezeným počtem odborníků, takže by se tito lidé měli konečně někde sejít a dohodnout se, co je pro nás prioritou a jak to půjde dál,“ žádá Bohuslav Chalupa.

autoři: ves , oci
Spustit audio