Toryové obviňují labouristy z marxismu, sami ale nevedou Británii k oživení, míní publicista

8. červen 2017

Britská veřejnost se vydává k volebním urnám, aby rozhodla o rozložení sil v parlamentu. Aktuální výsledky průzkumů veřejného mínění předpokládají těsnou bitvu mezi dosud vládnoucími konzervativci a labouristy. Prospělo by Velké Británii vítězství Theresy Mayové, nebo Jeremy Corbyna?

„Měli by zvítězit labouristé,“ uvedl v pořadu Pro a proti publicista Daniel Veselý. „Politika Mayové nevedla k oživení ekonomiky, deficit se nesnížil a přinesla další problémy, které postihly miliony lidí.“

Novinář připomněl, že nejen studie, které uvádí BBC, ale i třeba deníky Guardian, The Independent a další, jsou k současné konzervativní vládě kritické.

„Třeba i k tomu, jak vede Mayová svou kampaň: není konzistentní, vyhýbá se přímé konfrontaci s novináři i voliči, odpovídá vágně a uchyluje se k osobním urážkám labouristů, označuje je za marxisty, nevede kampaň čistě.“


Corbynův přístup k brexitu je mnohem zodpovědnější, než to, co reprezentují Toryové. 129 ekonomů vyjádřilo podporu Corbynovi a labouristům s tím, že politika škrtů Mayové je nezodpovědná a nesnížila by deficit. Daniel Veselý

Veselý si všímá, že konzervativci se soustředí především na osobu Jeremy Corbyna. „Jako by to byl nějaký autokrat, existuje i falešné video, v němž sestříhali jeho výroky, aby ho démonizovali před britskou veřejností.“

„Labouristé se snaží být ve svých názorech konzistentní. Corbyn ukázal, že je schopen konsenzu, stává se v podstatě mainstreamovým politikem, a nelze ho považovat za toho radikálního levičáka, jak je vykreslován v českých i západních médiích,“ vysvětlil publicista.

Politolog a místopředseda Strany svobodných občanů Josef Káles je přesvědčen, že v posledních letech se ukazuje, že právě konzervativní vláda je úspěšná a její politické reformy posílily Británii.

„Reformní nápady labouristů a Jeremy Corbyna by Británii velmi uškodily.“


Jestli nějakých 129 ekonomů tvrdí, že Corbynovy reformy jsou přínosem, tak věřím, že dalších 129 ekonomů bude tvrdit, že je to právě naopak. Corbynův postoj k brexitu, tedy zůstat na půli cesty co se týče vztahu s Evropskou unií, je cesta do pekel. Josef Káles

Za současný pokles preferencí konzervativců může podle Kálese nešikovná rétorika Mayové. „Hlavně co se týká té nelibě přijímané daně z demence, která zasáhne seniory.“

Politolog souhlasí s Veselým, že Jeremy Corbyn má velmi konzistentní postoje už od 80. let. „Jeho kritika je ale oprávněná, protože je i v průměru labour party hodně vlevo, a to je pro pravicové voliče a konzervativce velký vykřičník.“

Politik považuje labouristické reformy za slepou uličku. „Historie ukázala, že socialistické reformy jsou vždy drahé, zejména pro daňové poplatníky. Nápad vyššího zdanění bohatších nepovede k lepšímu výběru daní, protože všichni budou daně více optimalizovat, a stanou se daňovými poplatníky jiných států a daňových rájů.“

„Británii by výrazně prospělo, kdyby došlo k tvrdému brexitu, aby mohla navázat lepší obchodní vztahy s blízkými zeměmi typu Nového Zélandu, Austrálie, Kanady a Spojených států a dalšími přirozenými obchodními partnery,“ shrnul Josef Káles.

autoři: ves , oci
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.