Trumpova opatření oslabí střední třídu. A pak bude muset začít vysvětlovat, předpovídá ekonom

7. únor 2017

Boří americký prezident Donald Trump světový ekonomický řád, kteří ustanovili jeho předchůdci? Co může nejen Evropa čekat od jeho protekcionistických ekonomických snah? Představuje Trumpův nástup k moci významné riziko pro globální ekonomiku?

„Je otázka, jestli Trump představuje riziko, nebo jen nejistotu,“ uvedl v pořadu Pro a proti hlavní ekonom evropské sekce Úřadu vlády Aleš Chmelař. „Já myslím, že to je spíše ta nejistota.“

Při pohledu na rétoriku a činy nového prezidenta vidíme zajímavý jev: „Všechna opatření jsou dnes prováděna exekutivními příkazy, které mají jen omezenou legislativní platnost,“ upozornil ekonom.


Opatření, která Trump začíná dělat, jdou v mnohém proti jeho slibu posílit střední třídu. To je něco, co bude dříve či později muset řešit. Slíbil něco, co není úplně možné realizovat, a ve chvíli, kdy budou dopady patrné, bude muset dobře vysvětlit, proč tak činí.Aleš Chmelař

Jako problém vidí to, že celá řada opatření, která Trump avizuje, spíše jdou proti tomu, co v kampani slíbil, že udělá. „Jeho daňové změny jasně posílí to 1 % nejbohatších, kdy 70 až 80 % úlev by mělo jít tím směrem.“

„Otázka je, do kdy bude panovat tento tvrdý a silný rozjezd… Střední třída si minimálně podle daně z příjmu fyzických osob pohorší,“ konstatoval Chmelař.

Komentátor Lidových novin Jan Macháček soudí, že ti, kdo doufali, že Trump bude jen „televizní klaun“, který předá řízení rozumným a zkušeným politikům a manažerům „a sám bude někde na golfu“, se pletli.


Přestávám být optimista. Zdá se mi, že Donald Trump chce skutečně dokázat, že to, co říkal v kampani, chce opravdu dělat, ba dokonce že je ještě drsnější.Jan Macháček

„Naopak nastala obrovská smršť. Trump každý den přebíjí jednu věc, která šokuje Ameriku i svět, druhou věcí.“ Novinář ale připomněl, že americký prezident zatím ještě žádná protekcionistická opatření nezavedl. „Je to pořád jenom takové hartusení.“

Podle Macháčka ale existuje i pesimistická varianta. „Tou je to, že on i lidé kolem něho jsou opravdu věřící protekcionisté, ochranáři, a budou skutečně zavádět cla a ochranářská opatření proti mezinárodnímu obchodu,“ varoval publicista.

„Začneme být moudřejší, až se Trump začne scházet s někým jiným z Evropské unie než s Nigelem Faragem, Borisem Johnsonem nebo britskou premiérkou Theresou Mayovou,“ shrnul vyhlídky na souhru americké a evropské nejen ekonomické politiky Jan Macháček.

autoři: ves , oci
Spustit audio