Umění může a musí bojovat proti izolaci, říká výtvarník David o kulturním bojkotu Ruska

10. říjen 2014

Ekonomický bojkot Ruska je v plném proudu. Jak se ale mají chovat umělci? Mají ignorovat pozvání do země, kde jsou lidská práva pošlapávána?

„Jakmile se umění, kultury nebo sportu zmocní politika, tak je zle,“ uvedl v pořadu Pro a proti bývalý rektor Akademie múzických umění a pedagog FAMU Ivo Mathé.

Ten je přesvědčen, že morální aspekt je pro každého umělce důležitý a neoddělitelný. „Morální integrita pomáhá umělci v jeho tvorbě i v jeho práci.“

I proto má umělec právo určit, jak a kde má být jeho umění prezentováno. „Rozhodnout o zákazu předvedení svého díla, třeba z politických důvodů, je jen věc každého z umělců,“ řekl Ivo Mathé.


Mathé: „Naprosto chápu ekonomické sankce proti Rusku. Pohnou nejen elitami režimu a obyčejnými lidmi, ale i oblastí kultury. Rozhodně ale zatím nemůžeme mluvit o tom, že by Rusko bylo v kulturní izolaci.“

Výtvarník Jiří David zdůraznil i neestetickou roli umění.


David: „V okamžiku, kdy se uzavřou kulturní hranice ve vztahu k lidem, kteří kulturu chtějí a vnímají ji, tak režim získává větší schopnost společnost izolovat zevnitř. Umění by mělo najít prostor, aby se dostalo k těm lidem, kteří ho potřebují.“

To podle výtvarníka neznamená, že je třeba „rozpojit“ umělce od jeho světového názoru. „ Není ale možné to přepólovat vždy jenom na jednu stranu.“

Podle Davida je mnoho umělců, kteří nevystupují příliš na veřejnosti, ale zároveň jsou velmi silnými a integrálními osobnostmi. „Ne všichni umělci jsou performeři nebo chodí na barikády, a je tudíž možné je škrtnout z veřejného života.“

„Pro mě je umění určitou metaforickou řečí, která může být ve velmi malých nuancích důležitější než velká gesta,“ vysvětlil výtvarník.

autoři: Renata Kalenská , oci
Spustit audio