Unie nechce dát Británii fér nabídku. Budeme muset vyskočit sami do tmy, říká Benjamin Kuras

23. listopad 2017

Datum 29. března 2019 má být pro Velkou Británii dnem, kdy by měla země opustit Evropskou unii. Za jakých podmínek ale stále není jisté. Premiérka Theresa Mayová čelí kritice nejen ze strany opozice, ale i od vlastních lidí z konzervativní strany. Najde současná vláda do konce tohoto roku uspokojivé řešení? Neochromí celý proces brexitu nebývalé tenze uvnitř britského parlamentu?

„Británie se zmítá ve zmatku, ale je to vinou vyjednavačů Evropské unie, kteří se dopouštějí různých podrazů a antibrexitáři ve Velké Británii toho zneužívají,“ uvedl v pořadu Pro a proti publicista a spisovatel Benjamin Kuras.

Podle něj je zásadní, že je už rok a půl po referendu a pořád se nic neděje. „Zatím se obě strany handrkují o peníze. Z evropské strany mi to přijde, jako by to bylo handrkování o koberce na perském trhu.“

„Pořád se mluví jen o penězích. A Británie by se i dohodla, ale chce vědět, co jí za peníze Evropská unie nabídne. A o tom Unie odmítá jednat, dokud se nestanoví výše britské platby.“


Obávám se, že Evropská unie nechce Velké Británii žádnou konkrétní nabídku dát, a Británie bude muset prostě vyskočit do tmy. Benjamin Kuras

Navíc musí Británie získat souhlas všech 27 členských zemí EU. „Takže nevyjednávají jen s Bruselem, ale pak musí dohodu ratifikovat všechny členské státy. Půjde o velmi dlouhé jednání.“

Také pozice Mayové je prý hodně vratká. „Za zády má několik lidí, kteří by se jí v konzervativní straně rádi zbavili.“

Spisovatel se sám považuje za jednoho z těch britských občanů, který má byrokracie Evropské unie „plné zuby“. „Přál bych si odchod Británie za jakoukoli cenu. I kdyby to byl ten tvrdý brexit.“

„Jak říkají staří brexitáři: Zažili jsme chudobu a strádání, ale měli jsme svobodu. A my ji chceme znovu, rozhodovat o vlastních zákonech a osudu. Blíží se moment, kdy Británie řekne: Vy nám to neuděláte tak, abychom se všichni mohli mít dobře, tak sbohem, a my to zkusíme sami bez vás,“ předpověděl Benjamin Kuras.

Novinář Jiří Hošek ze zpravodajského webu Seznam.cz souhlasí, že Británií zmítá chaos. „Ale je primárně způsobený nepřipraveností britské vlády zahájit rozhovory a ujasnit si priority. Také postavení Theresy Mayové je velmi nejisté, v podstatě kráčí od porážky k porážce.“


Jaký brexit Britové vlastně chtěli? Spousta Britů o finančním vyrovnání říká, že jim je jedno, kolik je brexit bude stát a jak stoupne nezaměstnanost... Evropská unie je štve jako celek, chtějí vyskočit do tmy a nemají s tím problém. Jiří Hošek

„Premiérčiny slabosti jsou si vědomi jak unijní vyjednavači, tak její rivalové uvnitř konzervativní strany a samozřejmě ti, kteří si brexit nepřejí.“

Velká Británie se také zavázala vyrovnat všechny pohledávky vyplývající ze současného rozpočtu Evropské unie, který platí až do roku 2020. „Ale Unie žádá i částky jdoucí daleko nad rámec dlouhodobých politických závazků, a to už je sporná věc.“

Novinář věří, že „skok do tmy“ si nakonec nepřeje ani Evropská unie, ani Velká Británie. „Změkčuje se také rétorika o přechodném období. Najednou už nemusí být jen dvouleté, ale víceleté.“

„Až poslední průzkumy ukazují poměr 47 ku 42 % ve prospěch odpůrců odchodu. To je pro vládu Spojeného království zásadní problém. Kolik zastánců brexitu je onoho tvrdého ražení? Navíc pro odchod z EU byla hlavně Anglie, ale Skotsko i severní Irsko byly proti. Takže brexitová část Británie je Anglie mínus Londýn,“ odhadl rozložení sil Jiří Hošek.

autoři: ves , oci
Spustit audio