Volby přes internet? Před lety si taky nikdo nemyslel, že přestaneme chodit do banky, připomíná poslanec Gabal

8. prosinec 2014

Čeští voliči jsou zvyklí přijít do volební místnosti a za plentou hodit svůj hlas. KDU-ČSL nyní přichází s projektem internetové volby. Je taková volba bezpečná?

Poslanec ČSSD a právník Jan Chvojka vyjádřil v pořadu Pro a proti zásadní výhrady proti navrhovanému systému distančních voleb.

„Mezi jeden z principů ústavního práva volit patří všeobecnost, rovnost, přímost, tajnost a svoboda volby. Jsem toho názoru, že minimálně několik principů tohoto volebního práva je distančním hlasováním ohroženo či narušeno.“

Poslanec připomněl zkušenosti s elektronickým hlasováním z Německa. „Tam projekt distančních voleb stopli, protože zjistili, že opravdu nezajistí tajnost voleb.“

Navíc, Chvojka podle vlastních slov zatím nečetl žádný odborný článek na podporu takto prováděných distančních voleb.

Srovnávat internetové volby s internetovým bankovnictvím nelze, tvrdí poslanec: „Všichni víme, že internetové bankovnictví bezpečné není. Velmi snadno zjistíte, když vám někdo z účtu ukradne peníze, ale pokud dojde ke zneužití volebního práva v rámci elektronických voleb, tak to nezjistíte.“


Chvojka: „U počítače nevíme, zda člověk hlasuje sám nebo mu někdo stojí za zády nebo je dokonce někým instruován, jak má volit, a s tím souvisí svoboda volby. Dovedu si představit, jak někdo volí za nějakého starého člověka, který s internetem vůbec neumí a může zadat něco jiného nebo poradit špatně.“

Poslanec KDU-ČSL a sociolog Ivan Gabal, je o výhodách distanční volby přesvědčen.


Gabal: „Hlavním plusem internetové volby je překonání diskriminace, která se týká lidí, kteří žijí nebo pracují v zahraničí, stejně jako daleko větší otevření našeho politického systému hlasům i ze zahraničí. Žádné z problémů, které Chvojka zmiňuje, se nepotvrdily.“

„Co já navrhuji, je jeden asi z nejbezpečnějších systémů, protože se používá už pro oficiální úřední systém, dokonce i pro soudní komunikaci. Kromě toho chceme navrhovat i korespondenční volbu, aby bylo možné obojí,“ dodal sociolog.

Gabal spoléhá na kladnou zkušenost ze zahraničí. „Ve dvou zemích, které v této věci nejvíce udělaly, v Estonsku a Švýcarsku, ani v jednom případě nedošlo k žádné stížnosti na některé z porušení, na které kolega poukazuje.“

Právě praxi internetového bankovnictví považuje poslanec za dostatečný argument. „Před 15 lety jsme si nikdo nedokázali představit, že přestaneme chodit do banky, a že budeme odpovědně transferovat peníze.“

„Můj poslední argument je právnický: To, co kolega Chvojka říká, je chronickým problémem našeho práva, a tím je apriorní podezřívání lidí z podvodů,“ konstatoval Ivan Gabal.

autoři: Renata Kalenská , oci
Spustit audio