Zemanův výrok o Krymu odporuje české zahraniční politice a hrubě porušuje Ústavu, tvrdí Žantovský

13. říjen 2017

Prezident Miloš Zeman řekl na zasedání parlamentního shromáždění Rady Evropy, že ruská anexe Krymu je hotovou věcí a Kyjev by se měl s Moskvou dohodnout na kompenzacích za zabrané území. Výrok ostře odmítl ukrajinský premiér Petro Porošenko i jeho český protějšek Bohuslav Sobotka, který prohlásil, že Zemanova slova jsou v rozporu se zahraniční politikou státu. „Prezident vyjádřil jen to, co si myslí velká spousta lidí, ale neříkají to nahlas,“ uvedl v pořadu Pro a proti předseda Asociace nezávislých médií Stanislav Novotný.

Podle něj prezident vyjádřil svůj osobní názor. „Oficiální zahraniční politiku dělá vláda, ta si ale v tomto směru stále ještě málo uvědomuje, že sankční politika Evropské unie je nelegitimní, protože nerespektuje rovnost všech subjektů, které vstupují do prostoru sankcí proti Rusku.“


Prezident má právo upozornit na nesrovnalosti. Nevidím žádný rozpor s Ústavou, stejně bude zahraniční politiku dělat česká vláda. Krym přece nikdy nebyl ukrajinský. Stanislav Novotný

„Prezident upozornil na to, že nejsou sankce účinné. Nepřímo poukazuje na nezákonnost stavu, který ve vrcholných orgánech EU je, tedy že se přistupuje ke každému členu jinak, a to je dobře. Zemanův výrok o kompenzacích za Krym ale opravdu považuji za zbytečnou, nesmyslnou větu.“

Předseda věří, že dění na Krymu je v souladu s vůlí jeho obyvatel. „Proběhlo přece referendum a ruští vojáci na Krymu byli na základě dohody o umístění černomořské flotily s Ukrajinou a tak dále.“

„I sám opoziční lídr v Rusku Navalnyj říká, udělejme ještě jedno referendum. To jsou nástroje, které ještě můžeme použít ohledně Krymu,“ doporučil Novotný.

Bývalý velvyslanec a současný ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský je přesvědčen, že Zemanovy výroky mohou reputaci Česka poškodit a také ji poškodily.

„Politika Evropské unie vůči anexi Krymu a sankcí, které v této souvislosti uvalila na Rusko, je věcí společné dohody. Česká republika přece nemůže jednostranně o své vůli napadat verbálně něco, na čem se včetně ní a v její přítomnosti Evropská unie shodla.“


Zeman je důstojným nástupcem Chamberlaina, který politikou appeasementu obětoval československá pohraniční území nacistické agresi. Obsazení Krymu bylo jednoznačně agresí. Michael Žantovský

Už jen samotný výrok o „hotové věci“ je prý nesmysl. „Například USA nikdy neuznaly anexi Litvy, Lotyška, Estonska Sovětským svazem v roce 1940, a o padesát let bylo všechno úplně jinak. Takže neříkejme, že anexe Krymu je hotová věc.“

Ředitel tvrdí, že výrok prezidenta nebyl jen v rozporu se zahraniční politikou republiky, ale také hrubě porušuje českou Ústavu. „Prezident zastupuje stát navenek, jeho každá zahraniční cesta, kde prezident zastupuje stát, musí projít schválením, nejen prostředků ale i mandátu, který vymezuje to, co může říkat.“

„Situace na Krymu se nedá vysvětlovat jako dobrovolné rozhodnutí občanů Krymu. Krym byl okupován Ruskem, stejně jako bylo Sovětským svazem okupováno Československo v roce 1968. Nelegitimnost toho, co stalo na Krymu, je do očí bijící. Krym byl vojensky obsazen,“ konstatoval Michael Žantovský.

autoři: ves , oci
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.