Radiofórum5. listopadu  2014 v 19:10  

Jsou Spojené státy podle vás stále lídrem svobodného světa?

Je podle vás Barack Obama silný prezident? Napište nám do diskuse pod článkem - Foto: Work of the United States Government

Je podle vás Barack Obama silný prezident? Napište nám do diskuse pod článkemFoto: Work of the United States Government

Ve Spojených státech se mění složení Sněmovny reprezentantů a třetiny Senátu. Prezidentu Baracku Obamovi zbývají dva roky do konce druhého funkčního období. Je otázkou, co se jeho administrativě ještě podaří v oblasti zahraniční politiky prosadit.

Od Obamova nástupu do Bílého domu v lednu 2009 se ve světě odehrála řada změn: světová finanční krize 2008, krize eurozóny, takzvané arabské jaro, jehož důsledkem byla změna režimu v několika arabských zemích, konflikt v Sýrii.  

Spojené státy sice stáhly síly z Iráku, ale americká letadla už tam znovu zasahují, tentokrát proti radikální sunnitské organizaci Islámský stát. 

Za Obamovy éry se také svět dozvěděl a tajných amerických programech shromažďování osobních dat. Informace zveřejnil server WikiLeaks a pak prostřednictvím médií i někdejší zaměstnanec amerických zpravodajských služeb Edward Snowden.  

Eskalovala krize na Ukrajině a Rusko anektovalo Krym. 

Obamova administrativa už dříve naznačila, že těžištěm jejího zájmu nebude Evropa, ale oblast Tichomoří. Americká zahraniční politika byla vždy aktivní. Spojené státy byly považovány za lídra svobodného světa.  

Platí to podle vás i dnes? Je podle vás Barack Obama, nositel Nobelovy ceny za mír, silný prezident? Jak vnímáte dnešní roli Spojených států ve světě? 

Hostem moderátorky Markéty Ševčíkové byl ve středu 5. listopadu americký publicista Erik Best. 

Pořad: Radiofórum  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 12:33  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace