Co myslíte, týká se nás problém novodobého otroctví?

1. prosinec 2014
Radiofórum

Podle organizace Walk Free Foundation je v současné době 35,8 milionu žen, mužů a dětí nuceno žít jako novodobí otroci.

Pracují pod nátlakem a v tristních podmínkách, dochází k soustavnému porušování jejich základních práv i vykořisťování.

Další část těch, které lze označit za otroky, je zneužita k obchodování s lidmi.

Česká republika patří v Evropě mezi země, které jsou moderním otroctvím nejvíce ohrožené. Tuzemské oděvní firmy se proto dostávají pod drobnohled nevládních organizací, které se zabývají pracovními podmínkami dělnic a dělníků v jejich dodavatelských továrnách.

Veřejnost tak získá přístup k informacím, za jakých podmínek vzniká oblečení, které běžně nosíme. Stane se tak díky zapojení České republiky do mezinárodní aliance Clean Clothes Campaign.

Zajímáte se o pracovní podmínky lidí, kteří vyrobili to, co nakupujete? Kdy mluvíme o otrockých podmínkách práce? Jak novodobé otroctví definovat?

Zajímáte se o to, v jakých podmínkách jsou sklizeny a zpracovány suroviny, ze kterých jsou potraviny, které jíte? Nakupujete například fair trade produkty?

Hostem Zuzany Rejchové byla v pondělí 1. prosince od 19:10 Markéta Vinkelhoferová z Ekumenické akademie Praha.

autoři: Susana , Markéta Vozková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.