Co vede lidi k tomu, že si volí bezdětnost?

1. srpen 2014
Radiofórum

Ženy, které nechtějí mít dítě, v české společnosti přibývají. Dobrovolná bezdětnost se ale netýká jen žen, jak by se na první pohled zdálo. Stejné rozhodnutí činí i muži. Avšak v jejich případě to veřejnost nepovažuje za cosi nenormálního, jako v případě žen. Tito lidé však tvrdí: mít dítě je možnost, nikoliv povinnost.

K 1. srpnu v některých světových kalendářích najdete poznámku, že se jedná o "Den nerodičovství". S trochou ironie lze poznamenat, že shodou okolností tímto dnem také začíná "Světový týden kojení".

Nízká plodnost české společnosti a prodlužování období bezdětnosti mezi mladými lidmi, tzv. odkládání rodičovství, možná trápí mnohé rodiče, kteří se tak nemůžou dočkat vnoučat. Téma ale zajímá i současné sociology po celém světě.

Jaké důvody vedou mladé lidi k prodlužování období bezdětnosti? Co přispívá k celoživotní bezdětnosti? Stane se česká společnost společností bezdětných a jedináčků? Kdo zůstává bez dětí? Co vede lidi k tomu, že si volí bezdětnost? Jak se s bezdětností smiřuje? A kde leží hranice mezi dobrovolnou a nedobrovolnou bezdětností?

Hostem Lucie Vopálenské byla demografka Jitka Rychtaříková z katedry demografie UK v Praze.

autor: luv
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.