Měl by Nicholas Winton dostat Nobelovu cenu za mír?

20. květen 2014
Radiofórum

Bristký makléř a především zachránce mnoha židovských dětí Nicolas Winton v pondělí oslavil 105. narozeniny.

Do české historie vstoupil především tím, že se mu v roce 1939 podařilo z tehdejšího protektorátu Čechy a Morava zachránit 669 dětí. Skromný Winton to považoval za samozřejmost a se svým hrdinstvím se nikomu nesvěřil. Jeho rodina, a poté i celý svět, se o něm dozvěděla až dávno po válce a spíše náhodou.

Nicholas Winton byl za své činy mnohokrát oceněn. Mimo jiné byl povýšen do rytířského stavu a v roce 1998 mu tehdejší český prezident Václav Havel udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Současný prezident Miloše Zeman nyní oznámil, že mu letos udělí i Řád Bílého lva. V Česku také vznikla studentská iniciativa, která usiluje o to, aby Winton získal Nobelovu cenu za mír.

Hostem Zuzany Burešové bude po 19. hodině novinářka Judita Matyášová.

Dnes se vás ptáme...

Čím podle vás Wintonův příběh oslovuje dnešní mladou generaci? Proč my pořád nevnímáme pomoc v postižených oblastech jako něco samozřejmého?

Pokud chcete říct svůj názor do vysílání, vyplňte náš formulář a my vám zavoláme!

autor: zbu
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.