Radiofórum5. května  2015 v 19:10  

Naučí školy chápat moderní dějiny?

Rozhlas po svržení německé bomby 7. května 1945 - Foto: Archiv Českého rozhlasu

Rozhlas po svržení německé bomby 7. května 1945Foto: Archiv Českého rozhlasu

V den 70. výročí zahájení Pražského povstání budeme hovořit o tom, jak se vyznáme ve vlastních dějinách a jak nás na to školy umí připravit. Mohou při výuce pomoci interaktivní technologie?

Historická gramotnost nespočívá v tom, že si pamatujeme co nejvíce historických dat, ale v tom, že porozumíme minulým dějům i jejich příčinám – a její nedostatek umožňuje historii falšovat a zneužívat. 

 

V den 70. výročí zahájení Pražského povstání diskutujeme o tom, jak se vyznáme ve vlastních dějinách. Jak učit o 2. světové válce? Kdy využít interaktivní výukové simulace a nová média? Hostem je Jaroslav Pinkas, historik a didaktik. Moderuje P. Schwarz.

Vložit na svůj web

Značná část populace tápe v relativně nedávných dějinách a má o nich zkreslené představy, často ovlivněné jejich interpretací poplatnou různým ideologiím. 

Jak učit dějinám 2. světové války a dějinám 20. století vůbec? Jak může škola pomoci k jejich porozumění? Kdy mají pedagogové využít interaktivní výukové simulace a nová média? 

Hostem Petra Schwarze byl v úterý 5. května 2015 v 19:10 hodin Jaroslav Pinkas, učitel historie, metodik výuky dějin a spoluautor výukové simulace Československo 38–39. 

Související weby

Bitva o rozhlas

Autor:  Petr Schwarz
Pořad: Radiofórum  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 12:33  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace