Souhlasíte s poválečným odsunem Němců?

29. květen 2015
Radiofórum

O víkendu si připomeneme jednu z nejznámějších tragických kapitol divokého odsunu po 2. světové válce – pochod, na který se z centra Brna muselo k hranicím vydat přes 25.000 jeho obyvatel.

Téměř 2000 lidí útrapy této cesty nepřežily. Mezi vyháněnými se ocitli i německy mluvící Židé, co právě přežili holocaust.

Většina českých obyvatel viděla a vidí odsun Němců jako spravedlivou odplatu za nacistickou brutalitu. Násilnosti, které ho provázely, se jí ale nelíbí.

I po 70 letech vzbuzuje odsun kontroverze.

Byl odsun správný a byl spravedlivý? Znamenal pro naši zemi vyřešení problému, nebo naopak ji o něco ochudil? Máme litovat násilností, kterých se při něm někteří lidé dopouštěli?

Hostem Petra Schwarze byl novinář z Lidových novin Robert Schuster.

autor: Petr Schwarz
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.