Tělesné tresty ve školách. O čem vypovídají?

9. říjen 2015
Radiofórum

Z vedení Základní školy Glowackého v Praze 8 odstoupil ředitel Miroslav Koranda. V dubnu dal pohlavek drzému žákovi.

Korandy se zastali jeho kolegové i někteří rodiče. Předseda školských odborů František Dobšík ho označil za dobrého učitele. Zastupitelé se však chystali ředitele odvolat nejen kvůli facce. Problémů prý bylo víc.

Tělesné tresty na školách jsou považovány za nepřípustné. Facka sama o sobě ale neznamená automatické odvolání či konec pedagogické dráhy. K fyzické inzultaci může dojít i v sebeobraně.

Někteří výtečníci častují učitele vulgárními urážkami. I na základě takových případů často zaznívá názor, že dnešní školáci jsou drzí a nevychovaní.

Je tomu ale opravdu tak? O čem vypovídají podobné incidenty? O horších dětech a jejich rodičích nebo spíše o učitelích, ředitelích škol a špatném systému?

Mohou být dobrými učiteli lidé, kteří si u dětí neumí získat autoritu?

Prospěla by školám větší disciplína? A tolerovali byste políček od kantora u vlastního dítěte?

Hostem Lucie Vopálenské byl od 19 hodin a 10 minut David Čáp z katedry psychologie Filosofické fakulty Univerzity Karlovy.

autor: luv
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.