Čeští vědci na Mendelově stanici v Antarktidě zahajují další etapu výzkumů

Česká vědecká stanice Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě krátce po základním odzimování. V pozadí zamrzlý průliv Prince Gustav Channel a pohoří Antarktického poloostrova - Foto: Alena Žákovská

Česká vědecká stanice Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě krátce po základním odzimování. V pozadí zamrzlý průliv Prince Gustav Channel a pohoří Antarktického poloostrovaFoto: Alena Žákovská

Vědci z české antarktické expedice dorazili do výzkumné stanice Johanna Gregora Mendela na Ostrově Jamese Rosse. Letošní devátá česká mise zde potrvá pouze do března, po dobu tamního léta.

Patnáct vědců z brněnské Masarykovy univerzity dorazilo na stanici už na Tři krále, ale několik dní odzimovali stanici: museli odstranit závěje a pustit se do menších oprav. 

Tým instaloval střídače pro provoz elektrických zařízení, zprovoznil internetové spojení, a začala příprava práce na instalaci solární a větrné elektrárny, které zajistí stanici jednu z nejvyšších úrovní nezávislosti na fosilních palivech, jaká kdy na Antarktidě byla dosažena. 

„Vědci stihli zrevidovat několik ústředen, které slouží k automatickému sběru zejména klimatologických dat, ale kultivují se také mikrobiologické, algologické a další vzorky,“ popsal v Ranním Plusu probíhající práce na stanici vedoucí expedice Pavel Kapler. 

Tým se také zapojil do výzkumu obnovitelných zdrojů energie a do testování pokročilých stavebních hmot a jejich odolnosti vůči velmi agresivnímu ultrafialovému záření, které díky ozónové anomálii v Antarktidě panuje. 

Jednou z hlavních oblastí výzkumu české posádky na Mendelově výzkumné stanici zůstává monitoring změn klimatu: vědci sledují meteorologická data, ale také vliv klimatu na tamní ekosystémy. 

Sledována je věčně zmrzlá půda, tzv. permafrost, a monitorovány jsou dva ledovce, jejichž chování čeští vědci sledují už sedmým rokem. 

Pozorování českého týmu potvrzují dlouhodobý trend vývoje klimatu: „Zdejší ledovce jsou v terminální fázi, to znamená velmi blízko svému kolapsu,“ potvrdil Kapler. 

V plánu je i výzkum populace tučňáků a její rozmanitosti, dodal vedoucí expedice.
„Budeme-li mít šanci, odebereme zvířatům krevní vzorky, samozřejmě tak, aby byli co nejméně rušeni, které poslouží doplnění genetické mapy tučňáků v této oblasti.“ 

V oblasti biologie budou vědci dále sledovat primitivní formy života ve sladkovodních jezerech i v moři, a výprava se zaměří také na trus ptáků, ve kterém budou hledat takzvané arboviry, které způsobují například encefalitidu. 

Autor:  Dalibor Zíta, Renata Kropáčková  (rkr), Ondřej Čihák
Pořad: Ranní Plus  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: denně 06:00-10:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace