Cestičku mezi antarktickým ledem hledá polsko-česká expedice jachty Selma + VIDEO

Polsko-česká posádka vědců opouští přístav a míří k Antarktidě - Foto: Selma Expeditions

Polsko-česká posádka vědců opouští přístav a míří k AntarktiděFoto: Selma Expeditions

K Antarktidě míří polsko-česká jachta Selma. Vyplula v noci na dnešek z Tasmánie, a míří do Rossova moře. Chce překonat rekord v plavbě tohoto typu lodí, a dobýt nejjižnější místo na planetě.

„Z Velrybí zátoky odjížděli polárníci Shackleton i Amundsen dobývat Jižní pól, ale byli tam loděmi řádově většími,“ řekl v našem vysílání účastník plavby a zakladatel Českého antarktického fondu Dušan Jamný. 

Ten shrnul cíl expedice takto: „Kdyby se nám podařilo v rámci Velrybí zátoky v Rossově moři dosáhnout jižní šířky větší než je 78 stupňů, tak budeme určitě šťastní.“ 

Konečná zastávka plavby, Rossovo moře, je celoročně zamrzlé, rozmrzá a otvírá se jen na určité období. „To trvá čtrnáct dní až měsíc, v největším létě rozmrzne do té míry, že bouřka a vlny ledy rozlámou a je možné vyjet dovnitř, najít cestičku mezi ledem,“ vysvětlil polárník. 

Nebezpečí jsou zřejmá: když klesne teplota, led začne zamrzat, a už jen samotná přítomnost ledových ker je pro lodě nebezpečná. 

Jako hlavní přínos expedice chápe účastník expedice především seznámení nejen české veřejnosti s aktivitami Českého antarktického fondu. 

„Toto je první akce pod záštitou fondu, kromě české polární stanice Johana Gregora Mendela, takže největším přínosem plavby by měla být popularizace Antarktidy v Česku a nejen tam,“ dodal Dušan Jamný. 

Autor:  Martina Mašková  (mam), Ondřej Čihák

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace