Hlavní jsou ideje, důležité je štěstí, řekl Plusu jeden ze světově nejcitovanějších českých vědců

11. červenec 2014

Dva čeští badatelé se dostali mezi 1 % letos nejcitovanějších vědců světa. Chemika Pavla Hobzu a biologa Petra Pyška zařadila do skupiny 3215 nevlivnějších vědců agentura Thomson Reuters, která provozuje databázi Web of Science.

„Hlavní ve vědě jsou ideje. A citační index odráží to, jak je idea nová,“ říká Pavel Hobza, kvantový chemik z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd.

„Měření citovanosti je jen jedním z ukazatelů kvality vědecké práce," dodává Petr Pyšek.

Podle něj jsou výsledkem této „hry" čísla, která lze porovnávat. „Systém funguje desítky let a ovlivňuje vědu."

Pyšek přiznává, že jako většina kolegů svádí boj s tím, aby si na psaní a publikování našel čas mezi administrativní, ediční, konzultační a další činností.

Prof. Pavel Hobza

Pavel Hobza oceňuje metodu agentury Thomson Reuters, která rozdělila vědu na 21 oborů a citace srovnává v rámci oboru. „Je to spravedlivé.“

Tajemství úspěchu ve vědě podle něj závisí na více okolnostech. „Důležitým faktorem je štěstí,“ tvrdí chemik.

„Není snadné mít stále nové ideje. Ve vědě se to podaří jednou dvakrát za život,“ shrnul Pavel Hobza známý ve světě jako objevitel nepravé vodíkové vazby.

autoři: mam , oci , Michael Rozsypal
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.