Koncert není hluk, ale zvuk, uvádí novela zákona o ochraně veřejného zdraví

Venkovní hudební produkce může zdraví ohrozit více než koncert v uzavřeném prostoru, míní senátorka Seitlová - Foto:  © 2004, Techno.cz. Foto: flash

Venkovní hudební produkce může zdraví ohrozit více než koncert v uzavřeném prostoru, míní senátorka SeitlováFoto:  © 2004, Techno.cz. Foto: flash

Senátoři příští týden rozhodnou, kdo bude kontrolovat hlasitost veřejných produkcí. Novela zákona o ochraně veřejného zdraví počítá s tím, že koncerty, marketingové akce nebo hudbu v restauracích by měly měřit obce.

Ty ale podle expertů, jak upozorňuje server Echo24, nejsou schopné tuto kontrolu efektivně zajistit. 

 

Novela zákona o ochraně veřejného zdraví – téma rozhovoru moderátorky Renaty Kropáčkové s nezávislou senátorkou Jitkou Seitlovou.

Vložit na svůj web  | Stáhnout

Předloha uvádí, že veřejná produkce venku není hluk, ale zvuk a ten se nesleduje. Za naprosto nesprávné to považuje nezávislá senátorka Jitka Seitlová:  

„Hluk z hudebních produkcí znamená nejenom koncerty, ale také předzahrádky. Pokud projde novela zákona, nebudeme mít jak fakticky ochránit občana před tím, co ho může nejenom obtěžovat, ale dokonce mu v dlouhodobějším trvání poškozovat zdraví.“ 

V novele je hluk zvukem, pro který jsou stanoveny imisní limity a který může obtěžovat. 

„Ale následně se vyjmenovává, co přesně hlukem není, tudíž pro to nebudou stanoveny imisní limity a podle návrhu zákona to není vážná věc. To je to nové, co se objevuje v novele. Každý zvuk z hudební produkce ve venkovním prostoru není podle návrhu zákona a jeho předkladatelů hlukem, s tím se nemůžeme ztotožnit,“ upozorňuje senátorka. 

Myslí si, že by se hygienici neměli zbavovat odpovědnosti za ochranu veřejného zdraví. Dodává, že předkladatelem novely je hlavní hygienik Vladimír Valenta. 

Senátoři o změnách v zákoně nevěděli, prý byly prolobbovány v tichosti pozměňovacím návrhem v Poslanecké sněmovně. O novinkách se členové horní komory parlamentu dozvěděli až na poslední chvíli, ve 14denní lhůtě, kterou mají na projednání novely. 

Hlavní hygienik Valenta chce situaci komentovat až poté, co novelu schválí příští čtvrtek Senát a upozorňuje, že je připraveno několik pozměňovacích návrhů.
 

Autor:  Renata Kropáčková  (rkr), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Ranní Plus  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: denně 06:00-10:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace