Smuteční průvod za usmrcená hospodářská zvířata

Dnes je Světový den hospodářských zvířat - Foto: Fotobanka Pixabay

Dnes je Světový den hospodářských zvířatFoto: Fotobanka Pixabay

Smutečním průvodem dnes sdružení Otevři oči oslaví Světový den hospodářských zvířat.

Sdružení k této příležitosti vytvořilo i parte, na kterém oznamuje, že nás letos navždy opustilo 62 miliard zvířat. 

 

Dnes je Světový den hospodářských zvířat. O problematice velkochovů si v Ranním Plus povídá Renata Kropáčková s hosty Terezou Vandrovcovou ze sdružení Otevři oči a Kamilem Malátem, ředitelem Českého svazu chovatelů masného skotu.

Vložit na svůj web

Podle statistiky OSN byly usmrceny pro lidskou potravu, téměř všichni na jatkách a po životě stráveném v intenzivním chovu - stojí na smutečním oznámení. 

„Lidé si při nákupu živočišných výrobků neuvědomují, že za tím je celý život zvířete. Velice krátký život. A neuvědomují si, že jsou to stejně vnímaví jedinci, jako třeba psi a kočky, u kterých by takové zacházení nikdy netolerovali,“ vysvětluje Tereza Vandrovcová ze sdružení Otevři oči, proč chtějí upozornit právě na hospodářsky chovaná zvířata. 

Světový den hospodářských zvířat je významný i pro Kamila Maláta, ředitele Českého svazu chovatelů masného skotu. 

„Uvědomujeme si, že vnímání lidí na to, jak jsou zvířata chována a jak jsou následně usmrcována pro spotřebu, se mění. Člověk je ale všežravec a proto je živočišná výroba nedílnou součástí lidských životů,“ vysvětluje Kamil Malát. 

Podle sdružení Otevři oči bychom se měli zamyslet nad problematickým vztahem člověka ke zvířatům – proč jedny milujeme jako členy rodiny a druhé využíváme a zabíjíme. Samotnému sdružení nejvíce vadí chov zvířat ve velkochovech, kde podle nich dochází k popření přirozených potřeb zvířat. 

Slepice v klecích - Foto: Jiřina Mužíková

Slepice v klecíchFoto: Jiřina Mužíková

„Vítáme každou změnu k lepšímu, třeba zvětšení klece, výběh. Ale myslíme si, že to není dlouhodobě udržitelné – jednak by pak výrobky byly velice drahé a také na světě není tolik pastvin. Kdyby se zvířata, která jsou dnes nahuštěna ve velkochovech, pustila ven, tak bychom museli vykácet všechny lesy,“ upozorňuje Vandrovcová. 

Řešení, které sdružení navrhuje, spočívá především ve snížení spotřeby živočišných výrobků. 

„Díky moderním zdravotnickým studiím víme, že člověk dokáže žít i bez živočišných výrobků. Dokonce to může být prevence mnoha civilizačních chorob. Existuje tedy alternativa,“ dodává. 

Kamil Malát popisuje, jaké jsou současné podmínky chovu hospodářských zvířat v České republice a v čem se za posledních 25 let změnily: 

„V minulosti byly krávy celoživotně uvázány ve stáji. V současné době se u nás začaly chovat plemena, která jsou celoročně na pastvě. Podmínky pro chov hospodářských zvířat se v mnohém zlepšily, protože lidé sledují, odkud maso pochází a dávají často přednost tomu z farem,“ hodnotí současnou situaci Kamil Malát. 

Podle Terezy Vandrovcové jsou to všechno stále ještě jen malé změny, které neodpovídají přirozeným potřebám chovaných zvířat, kdy například telata jsou matkám odebírána den po porodu a slepice jsou drženy na prostoru jen o málo větším než je A4. 

Podmínky hospodářsky chovaných zvířat, se podle Kamila Maláta, dají neustále zlepšovat. Ale vše je především otázkou ekonomiky. 

Podle současných studií je prase chytřejší než pes - Foto: Fotobanka  Freeimages

Podle současných studií je prase chytřejší než pesFoto: Fotobanka Freeimages

„Pokud se podmínky budou zlepšovat, bude se to odrážet na ceně konečného výrobku. Touto cestou se vydávají bio chovy, které ale nenabízejí své výrobky v supermarketech. Záleží tedy na spotřebiteli, jestli je ochoten si připlatit za to, že je maso kvalitnější a zvíře netrpělo. Pro velkou skupinu zákazníků je to ale nedostupné, pokud mají hluboko do kapsy,“ uzavírá Kamil Malát. 

Přerod společnosti z tzv. masožravé na veganskou podle sdružení Otevři oči není utopie. Veganské výrobky jsou dnes běžně dostupné v supermarketech. Přibývají také veganské restaurace a mění se lékařské paradigma, kdy už se netvrdí, že bez masa není možné žít a mění se i povědomí o etologii zvířat. 

„Dnes už víme, že zvířata jsou stejně vnímavá jako my a že prasata jsou dokonce inteligentnější než psi,“ upozorňuje Tereza Vandrovcová. 

Autor:  Renata Kropáčková  (rkr), Jana Tupá
Pořad: Ranní Plus  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: denně 06:00-10:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace