Amnesty International: Mezinárodní pomoc syrským uprchlíkům je žalostná

12leté syrské dívky se učí matematiku v uprchlickém táboře UNICEFu na severu Libanonu - Foto:  DFID - UK Department for International Development,  CC BY 2.0

12leté syrské dívky se učí matematiku v uprchlickém táboře UNICEFu na severu LibanonuFoto:  DFID - UK Department for International Development, CC BY 2.0

Pomoc mezinárodního společenství syrským uprchlíkům je žalostná. K tomuto závěru dospěla po vyhodnocení situace Amnesty International. Podle ní uprchlíky nikdo nechce.

V současnosti naléhavě potřebuje útočiště 380.000 Syřanů, ale svět je nabídl jen nepatrnému množství.  

Řada zemí by to přitom jistě zvládla, když i maličký Libanon s necelými pěti miliony obyvatel, slabou ekonomikou a vysokým zahraničním dluhem dokáže ubytovat přes milion uprchlíků, upozorňuje Amnesty

Syrských běženců je dnes 3,8 milionu a většina z nich pobývá kromě Libanonu v Turecku, Jordánsku, Iráku a Egyptě. Ostatní země světa přijaly pouze 1,7 % z jejich celkového množství. 

Například arabské státy v Perském zálivu, z nichž některé patří k nejbohatším zemím světa, dodnes nenabídly útočiště ani jedinému Syřanovi, upozorňuje Amnesty, která to označuje za „zvlášť ostudné“. 

Čtěte také: Syrští uprchlíci bojují se zimou, hladem i nepřátelským okolím

A Evropská unie – kromě Německa – se zavázala k přijetí jen 0,17 % uprchlíků, což Amnesty považuje za „šokující“. OSN přitom nemá peníze a Světový potravinový program byl nucen pozastavit pomoc pro jeden a tři čtvrtě milionu Syřanů v nouzi. 

Syrští sourozenci vynechali kvůli válce v Sýrii rok školy. Nyní se díky pomoci UNICEFu v Libanonu začali opět vzdělávat - Foto:  DFID - UK Department for International Development,  CC BY 2.0

Syrští sourozenci vynechali kvůli válce v Sýrii rok školy. Nyní se díky pomoci UNICEFu v Libanonu začali opět vzdělávatFoto:  DFID - UK Department for International Development, CC BY 2.0

Jen v Libanonu je počet uprchlíků 715krát vyšší než celkové množství těch, které v posledních třech letech přijala Evropská unie. Nedostatek mezinárodní podpory má však katastrofální následky ve zmíněných pěti zemích, jež pečují o 95 % uprchlíků. 

Turecko, Libanon a Jordánsko zakázaly dalším běžencům vstup. Mnoho jich tak uvízlo v Sýrii a jsou v nebezpečí života. Amnesty proto vyzvala svět, aby přijal alespoň 5 % uprchlíků do konce roku 2015 a dalších 5 % v roce následujícím. 

Přístřeší by tak našli všichni, kteří je v současnosti potřebují. Jsou mezi nimi i lidé, kteří prošli mučením, děti bez rodičů a vážně nemocní. 

Nestačí ani štědrá humanitární pomoc, jakou poskytují třeba Spojené státy, Británie nebo Kuvajt. Spojené státy přijaly od roku 2011 pouhých 191 osob a Kanada 457. 

Čtěte také: Vláda odmítá větší počet uprchlíků ze Sýrie, v Rakousku s tím problém nemají

A již dané sliby západních zemí část uprchlíků přijmout se plní velmi pomalu – od srpna jich našlo útočiště jen 7000. Přitom jen během jediného zářijového týdne, kdy lidé utíkali z Kobani, jich přišlo do Turecka na 150.000. 

Uprchlický tábor Za'atari v Jordánsku - Foto:  DFID - UK Department for International Development,  UNCHR/Sokol,  CC BY-NC-ND 2.0

Uprchlický tábor Za'atari v JordánskuFoto:  DFID - UK Department for International Development, UNCHR/Sokol, CC BY-NC-ND 2.0

Před boji v Sýrii už uprchlo na 10 milionů lidí, zhruba 45 % obyvatelstva. V Evropské unii přijaly nejvíc Syřanů Švédsko a Německo – celkem 96.500 – a Berlín se zavázal pomoci dalším 30.000 v budoucnu. 

Británie, Francie, Itálie, Španělsko a Polsko dohromady slíbily útočiště 2000 lidí, což představuje 0,001 % z celkového počtu obyvatel těchto zemí, upozorňuje Amnesty. Všech 27 členských zemí dohromady vyjádřilo ochotu ubytovat 6305 Syřanů. 

Dodejme, že syrské uprchlíky nechce ani Česká republika. Ministr vnitra Milan Chovanec nedávno prohlásil, že Česko není na příliv běženců vybaveno.

V ostatních státech světa však naléhavá žádost Amnesty International nezůstala bez odezvy a ve středu přinesla agentura Reuters zprávu, že 28 západních zemí se zavázalo poskytnout útočiště 100.000 syrských uprchlíků. 

 

Jaký je postoj mezinárodního společenství k syrským uprchlíkům? Rozdílné názory na bombardování Sýrie izraelskými letouny. Na internetu je volně přístupná databáze spisů Alberta Einsteina. Vybírala Gita Zbavitelová.

Vložit na svůj web

Zpracováno ze zahraničního tisku. 

Pořad: Svět ve 20 minutách  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:10; sobota a neděle 14:10 (repríza 06:07)  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace