Zakladatelka Huffington Postu radí kariéristům, aby zvolnili své tempo

Arianna Huffingtonová, vlivná americká novinářka a podnikatelka řeckého původu, kterou pravděpodobně nejvíce proslavil její internetový zpravodajský projekt Huffington Post - Foto:  World Economic Forum,  CC BY-SA 2.0

Arianna Huffingtonová, vlivná americká novinářka a podnikatelka řeckého původu, kterou pravděpodobně nejvíce proslavil její internetový zpravodajský projekt Huffington PostFoto:  World Economic Forum, CC BY-SA 2.0

Německý časopis Cicero přináší portrét Arianny Huffingtonové, vlivné americké novinářky a podnikatelky řeckého původu, kterou pravděpodobně nejvíce proslavil její internetový zpravodajský projekt Huffington Post.

Tato úspěšná žena se v roce 2007 zhroutila z přepracování. Ve své nové knize, která právě vyšla také v Německu pod názvem Znovuobjevení úspěchu, radí unaveným kariéristům, že by si měli dopřát více klidu. 

A ona sama? Zjevně činí pravý opak: „Vyžívá se v takzvaném multitaskingu,“ konstatuje Cicero

„Než se tato blondýna s pečlivě vyfoukaným účesem v newyorské redakci zpravodajského webu Huffington Post posadí k počítači před knihovničkou, zapne její asistent skypové spojení a zkontroluje kvalitu zvuku a obrazu. Potom nastaví kameru tak, aby jeho šéfka vypadala co nejlépe. 

Čtěte také: Když se chcete zbavit vtíravých myšlenek, tak se hlavně dosyta vyspěte

64letá podnikatelka, pionýrka internetu, bývalá republikánka, matka a autorka řady knih má přesně půlhodinu na to, aby hovořila o své nové knize,“ popisuje německý magazín atmosféru skypového rozhovoru, který Arianna Huffingtonová poskytla u příležitosti německého vydání své nové publikace. 

Huffingtonová je ve Spojených státech považována za ztělesnění úspěchu par excellence. Rodilá Řekyně se ve svých 18 letech přestěhovala do Anglie, kde získala stipendium na univerzitě v Cambridge. Poté pracovala jako novinářka a napsala také řadu populárně naučných knih – například o Pablu Picassovi nebo Marii Callasové. 

Arianna Huffingtonová, vlivná americká novinářka a podnikatelka řeckého původu, kterou pravděpodobně nejvíce proslavil její internetový zpravodajský projekt Huffington Post - Foto:  Minesweeper,  CC BY-SA 3.0

Arianna Huffingtonová, vlivná americká novinářka a podnikatelka řeckého původu, kterou pravděpodobně nejvíce proslavil její internetový zpravodajský projekt Huffington PostFoto:  Minesweeper, CC BY-SA 3.0

To všechno stihla tato mimořádná žena ještě předtím, než přesídlila do Spojených států, aby se tam vepsala do povědomí veřejnosti jako politicky angažovaná manželka republikánského senátora Michaela Huffingtona. 

Ten se ale časem veřejně přiznal k homosexualitě, Arianna se s ním rozvedla a přešla k demokratům. V roce 2003 dokonce kandidovala proti Schwarzeneggerovi na post kalifornské guvernérky. 

V roce 2005 Huffingtonová založila internetové noviny Huffington Post, zpravodajskou a komentátorskou platformu. Tento projekt vyvolal už od svého počátku kontroverze – jeho přispěvatelé totiž nedostávají honorář. 

Vznikly také pobočky tohoto webu v zahraničí – například v Německu, kde se tento projekt loni spojil s nakladatelstvím Burda. 

Čtěte také: Jsou turisté důležitější než klidný spánek místních obyvatel?

Ale vraťme se zpět ke skypovému interview s Ariannou Huffingtonovou: „Zprava se v obrazu mihne asistent, aby své šéfové podal sklenici s čajem, zleva někdo prosí o podpis. Huffingtonová se podepisuje, aniž přeruší rozhovor. A to přesto, že právě multitasking ve své nové knize tak odsuzuje,“ podivuje se magazín Cicero. 

Bohužel, právě v této chvíli působí Huffingtonová málo soustředěně. Na všechny otázky, které čekala, odpovídá rychle, jako by citovala z vlastní knihy. Otázky, se kterými počítat nemohla, zodpovídá stejně dokonale, jen je přitom patrnější její řecký přízvuk. Vypadá na méně než na svých 64 let. 

www.huffingtonpost.com - Foto:  The Huffington Post

www.huffingtonpost.comFoto:  The Huffington Post

Ve své knize promlouvá ke všem kariéristům, kteří si myslí, že přesčasy, nedostatek spánku, multitasking a neustálá disponibilita jsou receptem na úspěch. 

„Mé zhroucení mě v roce 2007 přinutilo přehodnotit priority,“ vysvětluje Huffingtonová v rozhovoru pro německý časopis Cicero. 

Od té doby se stala jakousi „ambasadorkou spánku“. Je dokonce členkou správní rady Oddělení spánkové medicíny na Lékařské fakultě Harvardovy univerzity. 

Huffintonová na stránkách své knihy poukazuje na řadu vědeckých studií, které dokládají, jak škodlivý je trvalý stres pro lidské zdraví, kreativitu i morálku. A vyzdvihuje blahodárné účinky jógy nebo chůze oproti sezení. Prý „aby přesvědčila i toho posledního skeptika“. 

Huffingtonová tvrdí, že „naše podnikatelská kultura je založena na stresu, nedostatku spánku a vyhoření“. 

Co proti tomu dělat? „Ten, kdo má moc a peníze, je považován za úspěšného. Potřebujeme nutně nějaké třetí měřítko – kterým bychom mohli definovat úspěch, které by ale zároveň vypovídalo něco o zdraví a spokojenosti daného člověka,“ píše zakladatelka zpravodajského webu Huffington Post. 

„Její kniha, obsahující také citáty velikánů politiky, byznysu a médií, se čte zčásti jako manifest prominentní, úspěšné svépomocné skupiny, a to je ta zajímavá část,“ soudí německý časopis Cicero. 

Dozvíme se totiž, že Bill Clinton učinil většinu svých chyb kvůli velké únavě a že Steve Jobs dostával ty nejlepší nápady po meditaci. Tedy všechno úspěšní lidé, se kterými bychom se měli identifikovat. 

 

Pád rublu začíná pociťovat ruská střední třída. Za prezidenta Baracka Obamy se v USA rozšířil neoizolacionismus. Arianna Huffingtonová, zakladatelka internetových novin Huffington Post, radí přepracovaným lidem, aby zvolnili tempo. Moderuje Šárka Daňková.

Vložit na svůj web

Nejvíc se ale Huffingtonová zasazuje za práva žen, které podle ní stresem a tlakem na pracovišti trpí v ještě větší míře než muži. V rozhovoru pro Cicero zdůrazňuje, že přesčasy by se měly stát tabu, firmy by měly zřídit programy na odbourávání stresu. 

„Ale když to říká, jsou pod jejím dokonalým make-upem vidět stopy únavy,“ podotýká německý magazín.

Zpracováno ze zahraničního tisku. 

Pořad: Svět ve 20 minutách  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:10; sobota a neděle 14:10 (repríza 06:07)  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace