Mobilní telefony zřejmě snižují mužskou plodnost

Volání hodinu denně a déle podle izraelských vědců zdvojnásobuje riziko, že hladina spermií klesne pod úroveň, která je nezbytná k rozmnožování - Foto: Free Digital Photos

Volání hodinu denně a déle podle izraelských vědců zdvojnásobuje riziko, že hladina spermií klesne pod úroveň, která je nezbytná k rozmnožováníFoto: Free Digital Photos

Mobilní telefony mohou snižovat mužskou plodnost, pokud člověk telefonuje déle než hodinu denně.

Zjistila to studie izraelských vědců, kterou cituje izraelský server Times of Israel.  

Volání hodinu denně a déle zdvojnásobuje riziko, že hladina spermií klesne pod úroveň, která je nezbytná k rozmnožování, uvedli badatelé z Izraelského technického institutu Technion a Lékařského střediska Karmel v Haifě. Studie přinesla i důkazy o škodlivosti dlouhodobého používání mobilních telefonů. 

Kvalita spermatu mužů na Západě trvale klesá a je považována za příčinu, proč má 40% neplodných dvojic potíže s početím. Vědecký tým obou haifských institucí pod vedením doktora Ariela Zilberlichta zkoumal účinky mobilu obecně. 

Čtěte také: Zmražení vajíček? Jen naděje a berlička bez garance úspěchu, shodují se hosté Pro a proti

Zjistil, že hladina spermií klesá na kritickou úroveň i v případech, kdy muži nosí mobil až půl metru od třísel, tedy v kapse kalhot. Jejich hladina spermatu je pak o 11% nižší než u ostatních mužů.  

Kvalita spermatu mužů na Západě trvale klesá a je považována za příčinu, proč má 40% neplodných dvojic potíže s početím - Foto: Wikipedia, public domain - volné dílo

Kvalita spermatu mužů na Západě trvale klesá a je považována za příčinu, proč má 40% neplodných dvojic potíže s početímFoto: Wikipedia, public domain - volné dílo

Riziko poklesu hladiny spermií se zdvojnásobuje při telefonování hodinu denně nebo ve chvíli, kdy se mobil nabíjí. Zilberlicht proto doporučuje, aby muži dobu telefonování zkrátili, nenosili mobil v kalhotách, nespali vedle něj, nevolali v době nabíjení a co nejvíc používali sluchátka a headsety. 

Vědci zdůrazňují, že k jednoznačnému prokázání jejich závěrů je třeba dalších studií. Nejmenovaný představitel spermabanky izraelské kliniky Asuta serveru řekl, že jeho pracoviště nemá jasné důkazy o spojitosti klesající mužské fertility s mobilními telefony a jejich zářením, ale že „všichni vždycky tušili, že taková souvislost existuje, jak u mobilů, tak dalších typů záření“.  

Čtěte také: Demografka Jiřina Kocourková o reprodukčním chování české populace

Například mobilním telefonům a retranslačním stanicím, které přenášejí signál, vědci přičítají povážlivý pokles populace včel. Obávají se, že tento jev může vést k řetězové reakci, tedy vyhynutí rostlin, které jsou závislé na opylování, uzavírá Times of Israel. 

 

Islámský stát použil chemické zbraně. Turecko bombardováním Kurdů pomáhá Islámskému státu. Libye sestavuje vládu národní jednoty. Schůzka papeže s ruským patriarchou měla politické pozadí. Mobily snižují mužskou plodnost. Připravila Gita Zbavitelová.

Vložit na svůj web

Pořad: Svět ve 20 minutách  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:10; sobota a neděle 14:10 (repríza 06:07)  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace