Z názvů německých ulic má zmizet jméno Karla Marxe

Podle Wolfganga Steigera z CDU neudělali Marx ani jeho kolega Friedrich Engels svou ideologií „nic dobrého“, jak ostatně názorně ukázaly katastrofální poslední dny Německé demokratické republiky - Foto: CC0 Public domain

Podle Wolfganga Steigera z CDU neudělali Marx ani jeho kolega Friedrich Engels svou ideologií „nic dobrého“, jak ostatně názorně ukázaly katastrofální poslední dny Německé demokratické republikyFoto: CC0 Public domain

Němečtí vládní křesťanští demokraté (CDU) kancléřky Angely Merkelové chtějí přejmenovat všech asi 550 ulic a náměstí v bývalém východním Německu, které nesou jméno Karla Marxe.

Píše o tom německá mutace evropského serveru Local

Hospodářská rada strany usoudila, že je čas distancovat se od minulosti studené války a vyměnit „světce v ulicích“, řekl generální tajemník rady Wolfgang Steiger.  

A dodal, že nechápe, proč se ještě dnes, čtvrt století po sjednocení Německa, tolik míst po Marxovi jmenuje. Server vysvětluje, že Hospodářská rada je složená z podnikatelů a úzce spolupracuje s CDU na realizaci její hospodářské politiky. 

Německo poseté komunisty 

Podle Steigera neudělali Marx ani jeho kolega Friedrich Engels svou ideologií „nic dobrého“, jak ostatně názorně ukázaly katastrofální poslední dny Německé demokratické republiky. Ulice by se spíš měly jmenovat podle poválečného západoněmeckého kancléře Ludwiga Erharda, jemuž se připisuje hlavní zásluha za německý „hospodářský zázrak“ v šedesátých letech, prohlásil Steiger. 

Stanice metra Karl-Marx-Straße pod stejnojmennou ulicí v berlínské čtvrti Neukölln - Foto: Vesna Middelkoop, flickr.com   ,  CC BY 2.0

Stanice metra Karl-Marx-Straße pod stejnojmennou ulicí v berlínské čtvrti NeuköllnFoto: Vesna Middelkoop, flickr.com , CC BY 2.0

Politička levicové strany Die Linke Katrin Lompscherová se ale Steigerovu návrhu vysmála a prohlásila, že ho nelze brát vážně. Vyjádřila pochybnosti, že by Marxovy ulice chtělo přejmenovat hodně lidí. „Marx byl jedním z nejdůležitějších filozofů nejen pro Německo, ale pro celé lidstvo,“ prohlásila.  

I když si podle ní lidé v zahraničí možná Marxe spojují „s něčím negativním, protože nebyl přítelem kapitalismu“, pro mnoho Němců je stejně významnou osobností, jako pro Američany Abraham Lincoln nebo George Washington, myslí si Lompscherová. 

Východní Německo je poseto i jmény dalších předních komunistů, jako byli už zmíněný Engels nebo Polka Rosa Luxemburgová, která se zúčastnila socialistického povstání po první světové válce a byla zabita vládní polovojenskou skupinou. Mnoho východoněmeckých ulic je pojmenováno i po Ernstu Thälmannovi, spoluorganizátorovi pokusu o hamburské povstání za Výmarské republiky, který by zatčen gestapem a na Hitlerův rozkaz zabit, připomíná server Local. 

Pořad: Svět ve 20 minutách  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:10; sobota a neděle 14:10 (repríza 06:07)  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace