Americkou diplomacii povede dosavadní šéf CIA. Jeho předchůdce oponoval Trumpovi

Podle činitelů Bílého domu chtěl prezident vytvořit nový tým před jednáním se Severní Koreou a řadou obchodních rozhovorů, které se očekávají. O Miku Pompeovi se spekulovalu už od listopadu - Foto: CC0 Public domain

Podle činitelů Bílého domu chtěl prezident vytvořit nový tým před jednáním se Severní Koreou a řadou obchodních rozhovorů, které se očekávají. O Miku Pompeovi se spekulovalu už od listopaduFoto: CC0 Public domain

V čele americké diplomacie dochází k výměně stráží – prezident Donald Trump v úterý odvolal dosavadního ministra zahraničí Rexe Tillersona, jehož místo má zaujmout dosavadní šéf Ústřední zpravodajské služby (CIA) Mike Pompeo. Americká média se vesměs shodují, že nejde o nijak překvapivou změnu.

Mezi Trumpem a Tillersonem totiž panovaly spory už dlouhé měsíce, prakticky od počátku nástupu současné americké administrativy, upozorňuje deník Los Angeles Times. Teď už bývalý šéfdiplomat oponoval prezidentovým snahám vypovědět jadernou dohodu s Íránem, přemístit ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma nebo rovněž dlouhodobě vyjadřoval mnohem větší nedůvěru vůči Rusku než Trump. 

Naposledy se Rex Tillerson vymezil vůči svému šéfovi včera – v době, kdy už podle všeho věděl o konci svého vládního angažmá. V rozporu s oficiální linií Bílého domu tak Tillerson v pondělí odsoudil Moskvu za její údajný podíl na otravě bývalého sovětského a ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii. 

Útok „zjevně přišel z Ruska“ a „způsobí reakci“, řekl Tillerson novinářům při zpáteční cestě z narychlo ukončené cesty po afrických zemích. Přitom v ten samý den úřad amerického prezidenta zřetelně odmítl podpořit stanovisko Londýna, kdy premiérka Theresa Mayová ukázala v souvislosti s atentátem jasně na Rusko. 

Nejhorší ministr od 19. století 

Tillerson se v pondělí na poslední chvíli vymezil proti Rusku, které odsoudil za údajný podíl na otravě bývalého sovětského a ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii - Foto:  U.S. Department of State, CC0 Public domain

Tillerson se v pondělí na poslední chvíli vymezil proti Rusku, které odsoudil za údajný podíl na otravě bývalého sovětského a ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v BritániiFoto:  U.S. Department of State, CC0 Public domain

Exministru Tillersonovi ale chyběli spojenci nejen v samotném Bílém domě, ale i v americkém Kongresu nebo dokonce na ministerstvu, které řídil, upozorňují Los Angeles Times. Prý za to mohou výrazné škrty, ke kterým v resortu od počátku přikročil. 

Špatná nálada, prázdná pracovní místa a hromadný odchod diplomatů – tak současnou situaci na ministerstvu zahraničí ve Washingtonu popisuje deník USA Today. Rex Tillerson, který do vládního úřadu přišel z pozice šéfa ropného gigantu ExxonMobil, se ministerstvo pokusil přebudovat, jako kdyby se jednalo o nefungující korporaci. 

Rozpočet resortu slíbil snížit o 30 procent, celkový počet zaměstnanců pak bezmála o desetinu. Výsledkem je podle listu stav, kdy americkou diplomacii opustily desítky zkušených profesionálů, mladá nadějná krev se ale nehrne.  

„Rex Tillerson byl nejhorším americkým ministrem zahraničí od konce 19. století. Jeho vypovězení je správný krok. Je ale otázkou, jestli si jeho oznámený nástupce dokáže vést lépe. Protože ten největší problém není Tillerson, ale Trump,“ uvádí deník USA Today. A dodává, že Donald Trump si neváží diplomacie jakožto prostředku, kterým Spojené státy mohou dosahovat svých zájmů. 

Autor:  Jan Machonin
Pořad: Svět ve 20 minutách  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:10; sobota a neděle 14:10 (repríza 06:07)  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace