Brazilský exprezident da Silva už znovu kandidovat nebude. Za korupci dostal 10 let

Brazilská exprezidentka Dilma Rousseffová a její předchůdce ve funkci Luiz Inácio Lula da Silva. Roussefovou loni odvolal senát kvůli korupci v polostátním ropném koncernu Petrobras. Kvůli ní byl nyní odsouzen i da Silva - Foto:  Agência Brasil,  CC BY 3.0 BR

Brazilská exprezidentka Dilma Rousseffová a její předchůdce ve funkci Luiz Inácio Lula da Silva. Roussefovou loni odvolal senát kvůli korupci v polostátním ropném koncernu Petrobras. Kvůli ní byl nyní odsouzen i da SilvaFoto:  Agência Brasil, CC BY 3.0 BR

Odsouzení bývalého brazilského prezidenta Luize Inacia Luly da Silva, který byl předním kandidátem do voleb hlavy státu v příštím roce, otevřel dveře nevyzkoušeným uchazečům. Lula dostal devět a půl roku vězení za korupci, a do čela největšího latinskoamerického státu by se tak mohla postavit nějaká nová tvář.

Jsou o tom přesvědčeni odborníci, které oslovila agentura Reuters

Lula byl v Brazílii výrazným politikem a zakladatelem levicové Strany pracujících. Prezidentem byl v letech 2003 až 2011. Kvůli odsouzení se teď nesmí vrátit do politiky osm let od okamžiku, kdy vyjde z vězení. 

71letý Lula je jednou z řady politických obětí velkého korupčního skandálu, který se podepsal na hospodářství země, postihl všechny velké politické strany a prohloubil nedůvěru veřejnosti v nejvyšší představitele. Brazílie je dnes stejně rozdělená jako Spojené státy, soudí brazilský politolog Carlos Melo. Podle něj teď vznikl prostor pro nějakého emocionálního politika typu Donalda Trumpa. 

Petrobras likviduje prezidenty 

Dlouholetý brazilských prezident byl odsouzen za přijetí úplatku v hodnotě více než jednoho milionu dolarů od strojírenské firmy OAS ve formě přestavby Lulova bytu na pláži výměnou za jeho pomoc při získávání kontraktů pro státní ropný podnik Petrobras. OAS je jeho dodavatelský kartel a ve vězení už skončilo několik jeho manažerů. Skandál je největší korupční aférou v dějinách Brazílie. 

Lulovi obhájci tvrdí, že bývalý prezident je nevinen, a plánují další odvolání. Odvolací soud však nerozhodne dřív než za osm měsíců. Lula tak zatím zůstává na svobodě. Navzdory potížím si udržel početný tábor stoupenců, protože jako prezident věnoval velké množství finančních prostředků získaných v době prosperity na sociální programy, díky kterým vybředly miliony Brazilců z chudoby.  

Gomes by snadno mohl zaujmout postoj protivládního kandidáta. Je ho všude slyšet a je politicky nekorektní. Neoblíbeného prezidenta Michela Temera, rovněž obviněného z korupce, nazval „kapitánem puče“, který sesadil Rousseffovou - Foto:  Diego DEAA,  CC BY-SA 4.0

Gomes by snadno mohl zaujmout postoj protivládního kandidáta. Je ho všude slyšet a je politicky nekorektní. Neoblíbeného prezidenta Michela Temera, rovněž obviněného z korupce, nazval „kapitánem puče“, který sesadil RousseffovouFoto:  Diego DEAA, CC BY-SA 4.0

Podle nedávných průzkumů by v druhém kole prezidentských voleb porazil všechny soupeře s výjimkou ekoložky Mariny Silvové, která má stejně vysoké preference. Lula teď ale už kandidovat nemůže a 20 % voličů je nerozhodnutých. 

Analytici však neočekávají, že vyhraje Silvová; zčásti i proto, že její předvolební kampaň postrádá plamenné projevy a dramatičnost, které by voliče přesvědčily. Veřejnost touží po nějakém showmanovi, který by byl proti stávajícímu systému.  

Hledá se Trump 

Podle politologa Carlose Mela by se tak mohla přiklonit ke dvěma outsiderům. Jedním je Ciro Gomes, bývalý guvernér, federální ministr, člen Kongresu za Demokratickou stranu pracujících a tvrdý kritik vlády. Druhým je milionář a mediální magnát Joăo Doria. 

Gomes by snadno mohl zaujmout postoj protivládního kandidáta, přestože je dlouholetým politikem. Je ho všude slyšet a je politicky nekorektní. Neoblíbeného prezidenta Michela Temera, rovněž obviněného z korupce, nazval „kapitánem puče“, který loni vedl k odvolání prezidentky Dilmy Rousseffové z úřadu.  

Naopak Doria nikdy žádnou politickou funkci nezastával, ale loni byl hned v prvním kole zvolen starostou největšího jihoamerického města Săo Paolo. Je členem Brazilské sociálnědemokratické strany a oblíbencem podnikatelské sféry, protože podporuje volný trh. Veřejnosti se zase líbilo, když si oblékl uniformu čističe ulic a několik dní uklízel silnice. 

Podle posledních průzkumů mají Gomes i Doria zhruba stejné šance. Slušně si vede i pravicový obhájce pořádku, člen Kongresu za Sociálněkřesťanskou stranu Jair Bolsonaro. Analytici se však domnívají, že jeho popularita zeslábne, protože pronesl řadu výroků proti homosexuálům a naznačil podporu diktátorským režimům.  

Navíc ho čeká soud za podněcování násilí, kterého se dopustil poznámkou ke kolegyni v Kongresu, že „by ji ani neznásilnil, protože za to nestojí“. Podle analytiků Lulovo odsouzení brazilské politiky spíš zastrašilo, než povzbudilo. A voliči už nebudou chtít prezidentského kandidáta, který má poskvrněnou pověst, uzavírá agentura Reuters. 

Pořad: Svět ve 20 minutách  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:10; sobota a neděle 14:10 (repríza 06:07)  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace