Co stojí za pokusy obnovit v Rusku starou carskou hymnu?

Nový impuls snahám o změnu ruských státních symbolů podle Lenty přinesla anexe Krymu - Foto: Alexander Gusev,  CC BY-SA 3.0

Nový impuls snahám o změnu ruských státních symbolů podle Lenty přinesla anexe KrymuFoto: Alexander Gusev, CC BY-SA 3.0

Nejčtenější ruský server Lenta se v článku Imperiální manýry snaží zodpovědět na otázku, co je za iniciativou tří poslanců Státní dumy, kteří by se rádi vrátili k předrevoluční hymně Bože, cara chraň. Poslanci za Liberálně-demokratickou stranu Ruska vedenou Vladimirem Žirinovským předložili návrh zákona, kterým by se měla obnovit tradiční hymna Romanovců. Žirinovského strana hraje v dolní komoře parlamentu roli systémové opozice, odpor vůči Kremlu však nejspíš jen předstírá a je jím ve skutečnosti řízena. Když například Žirinovskij loni přebíral od prezidenta Putina v Kremlu státní vyznamenání, zazpíval si při tom právě carskou hymnu.

„Ačkoli současné hymny si lidé váží, opravdu slavnou minulost a skvělé dějiny reprezentuje hymna carská,“ uvedli v návrhu zákona poslanci Michail Děgťajev, Boris Černyšov a Vitalij Pašin. Návrat k této hymně by prý oživil ruské vlastenectví a dále zvýšil mezinárodní prestiž Ruské federace. Na stávající hymně jim vadí, že má už třetí text, a nelze ji tudíž považovat za původní dílo. „Všichni tři poslanci se svými monarchistickými sklony nijak netají,“ píše Lenta

Hymnu, jejíž melodii napsal Alexej Lvov a slova Vasilij Žukovskij, schválil car Mikuláš I. v roce 1833. Měla připomínat slavné vítězství v boji s Napoleonem v roce 1812. Podle politologů však teď nejde ani tak o pokus změnit hymnu, jako spíše o snahu demonstrovat loajalitu vůči Putinovi, který ve společnosti roli cara do značné míry supluje. Vládne už 17 let a příští rok si ve volbách mandát prodlouží do roku 2024. 

Nelogika věci 

Člen horní sněmovny, Rady federace, Alexej Puškov v souvislosti s návrhem tří poslanců upozornil, že ruská ústava carské zřízení neuznává a obnova imperiální hymny by tudíž byla nelogická. Totéž prohlásil šéf kanceláře šlechtického rodu Romanovců Alexandr Zakatov, podle něhož je Rusko republikou a Romanovci nynější stav respektují. 

„Téma návratu atributů ruské monarchie má dlouhou historii,“ píše server Lenta. Stoupenci dynastie Romanovců se aktivizovali po roce 1992, kdy byl v Petropavlovském chrámu v Petrohradu pohřben Vladimir Kirillovič Romanov, hlava ruské carské dynastie. V roce 1998 monarchisté prosadili obnovu Řádu svatého Ondřeje coby jednoho z nejvyšších ruských vyznamenání. 

Impuls díky krymské anexi 

Nový impuls snahám o změnu ruských státních symbolů podle Lenty přinesla anexe Krymu - Foto:  Voice of America

Nový impuls snahám o změnu ruských státních symbolů podle Lenty přinesla anexe KrymuFoto:  Voice of America

Nový impuls snahám o změnu ruských státních symbolů podle Lenty přinesla anexe Krymu. Michajil Děgťajev například navrhl, aby zdi Kremlu přemalovali bílou barvou, jak tomu bývalo za carské éry. Na podzim 2016 zase šéf ruského motorkářského klubu Alexandr Zadlostanov zvaný Chirurg navrhl nový státní znak, který by propojil carskou a sovětskou symboliku. Dvouhlavý carský orel by měl být doplněn pěticípou rudou „hvězdou vítězství“. Návrh ale kritizovala poslankyně Natalja Poklonská, podle níž „sovětizace státního znaku nedává smysl“. „Pořád by něco upravovali, dokreslovali a podtrhávali. Ale k čemu to všechno? Stačí mi nynější znak,“ prohlásila. 

Server Lenta připomíná, že v roce 2000 během veřejné soutěže o nový text někdejší sovětské hymny předložil spisovatel Vladimir Vojnovič vtipný, ironizující návrh. Není divu, že nápad autora utopického románu Moskva 2042 neprošel. Hymna podle něj měla znít takto: „Slavná je širá ruská zem, v ní slavný ruský národ, co pořád mění státní symboly, aniž by k tomu měl důvod“. 

Pořad: Svět ve 20 minutách  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:10; sobota a neděle 14:10 (repríza 06:07)  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace