Dezinformace ve francouzských prezidentských volbách. Zvěsti o „bohaté homosexuální lobby“ poškozují Macrona

Jakmile se Macronovi objevily nepravdivé zprávy, preference mu klesly pod 20 %. Fillon taky klesá a je už na rekordně nízkých osmnácti procentech - Foto: Wikimedia Commons,  Copyleft / Free Art License,  CC BY 4.0

Jakmile se Macronovi objevily nepravdivé zprávy, preference mu klesly pod 20 %. Fillon taky klesá a je už na rekordně nízkých osmnácti procentechFoto: Wikimedia Commons, Copyleft / Free Art License, CC BY 4.0

Dezinformace mohou rozhodně poškodit nezávislého kandidáta na francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Tomuto bývalému ministru hospodářství prudce vzrostly preference po skandálu pravicového kandidáta Françoise Fillona, který byl nařčen, že své manželce a dětem zajistil fiktivní vládní zaměstnání, píše americký server MarketWatch.

Ankety naznačují, že o prezidentovi rozhodne až druhé kolo 7. května. Předsedkyně ultrapravicové Národní fronty Marine Le Penová si je postupem jistá, protože v průzkumech vede. Podle nich však v druhém kole prohraje, ať bude jejím soupeřem kdokoli. 

Podpora pro Fillona následkem skandálu klesla na méně než 20 %, zato Macronovi stoupla na 23 %, a on se tak ocitl těsně za Le Penovou, jejíž popularita se pohybuje okolo 26 %. Jakmile se však o Macronovi objevily nepravdivé zprávy, preference mu klesly pod 20 %. Fillon taky klesá a je už na rekordně nízkých osmnácti procentech.  

Šetření francouzského deníku Paris-Match ale ukázalo, že Macronovi stoupenci jsou méně stálí než voliči jeho soupeřů. Jen 36 % jeho příznivců ho bude volit „určitě“, zatímco před dezinformační kampaní jich bylo 49 %. A pro Fillona chce stále hlasovat 70 % jeho zastánců a pro Le Penovou dokonce 80 %. 

Potopí Macrona soukromý život? 

Vedoucí Macronovy kampaně Richard Ferrand obvinil z šíření dezinformací a hackerských útoků na počítače Macronova volebního štábu Moskvu. Ruský server Sputnik například zveřejnil rozhovor s francouzským poslancem za Republikány Nicolasem Dhuicqem, který v něm naznačil, že Macronovu kampaň podporuje „bohatá homosexuální lobby“. Poslanec také řekl, že „na povrch brzy vyplují kontroverzní detaily o Macronově soukromém životě a vazbách“. 

Podle průzkumů by Macron ještě pořád porazil v druhém kole Le Penovou 62 % hlasů ku 38 %. Zvítězil by nad ní dokonce i Fillon v poměru 57 % ku 43 % - Foto:  Evropský parlament, flickr.com   ,  CC BY-NC-ND 2.0

Podle průzkumů by Macron ještě pořád porazil v druhém kole Le Penovou 62 % hlasů ku 38 %. Zvítězil by nad ní dokonce i Fillon v poměru 57 % ku 43 %Foto:  Evropský parlament, flickr.com , CC BY-NC-ND 2.0

Podle průzkumů by Macron ještě pořád porazil v druhém kole Le Penovou 62 % hlasů ku 38 %. Zvítězil by nad ní dokonce i Fillon v poměru 57 % ku 43 %. Jenže Fillon možná z prezidentského boje odstoupí. Le Penová nedávno odmítla tvrzení o ruském ovlivňování amerických prezidentských voleb a stejný názor má bezpochyby i na ruské vměšování do voleb francouzských, přestože údajní spiklenci usilují právě o její vítězství.  

„I kdyby však Vladimir Putin a jeho poskokové byli dezinformační géniové, co to vypovídá o síle demokratických institucí a kandidátech ve Francii a Spojených státech, když k jejich vyřazení stačí malé Putinovo šťouchnutí?“ ptá se americký server MarketWatch. 

Pořad: Svět ve 20 minutách  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:10; sobota a neděle 14:10 (repríza 06:07)  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace