Dítě z opovrhované rodiny toužící po moci a silném národu. To je Marine Le Penová

Le Penová slibuje znovuvybudování silné Francie. Ochránit ji před zásahy z venčí a zajistit pořádek. To vše s podporou policie a armády - Foto: Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0),  Global Panorama

Le Penová slibuje znovuvybudování silné Francie. Ochránit ji před zásahy z venčí a zajistit pořádek. To vše s podporou policie a armádyFoto: Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0), Global Panorama

Předsedkyně francouzské krajně praviocové Národní fronty Marine Le Penová je podle průzkumů favoritkou prvního kola prezidentských voleb, které se koná 23. dubna.

O tom, co Le Penovou přivedlo do politiky, se rozepisuje komentátor švýcarského listu Neue Zürcher Zeitung. Zamýšlí se nad životní cestou francouzské političky. 

Vítejte v nelítostném světě 

Byl to výbuch, který Marine Le Penovou vrhl do života a politiky. Na rozdíl od dítěte ze sousedství přežila osmiletá Le Penová explozi v domě svých rodičů.  

Nálož byla nastražena na jejího otce Jeana-Marie Le Pena, zakladatele Národní fronty. „Vítejte v nelítostném světě,“ začíná biografie Le Penové. Další rána přišla s rozvodem rodičů, který prožívala jako matčinu zradu, píše komentátor a pokračuje. 

V současnosti je Le Penová právničkou a favoritkou dubnového prvního kola prezidentských voleb. Prognózy jí sice ve druhém kole předpovídají porážku, ale průzkumy se v poslední době často mýlí. Navíc obliba Le Penové stále stoupá. Autor článku poukazuje na to, že sama Le Penová se chová tak, jako by opravdu měla zvítězit. Je totiž přesvědčena, že jen ona má pro Francii ten správný recept. Zároveň věří v takzvaný Trump-efekt a brexit, které se také nesou na vlně populismu a nacionalismu. 

To, co Le Penová slibuje ve svém volebním programu, je znovuvybudování silné Francie. Z pohledu političky tedy země řízené silnou prezidentkou, která se postará o pořádek a uchrání hranice státu proti zásahům zvenčí. To vše s podporou policie a armády. Le Penová je pro znovuzavedení povinné vojenské služby a mladí muži se podle jejích slov mají znovu začít učit francouzským národním hodnotám, čteme v komentáři. 

Odkaz de Gaulla a Ludvíka XIV. 

Izolovaná a státem řízená ekonomika má zajistit hospodářský růst a snížit nezaměstnanost. Návrat do časů Ludvíka XIV, který byl známý svým protekcionismem, ale nemá v dnešní Evropě místo - Foto: CC0 Public domain

Izolovaná a státem řízená ekonomika má zajistit hospodářský růst a snížit nezaměstnanost. Návrat do časů Ludvíka XIV, který byl známý svým protekcionismem, ale nemá v dnešní Evropě místoFoto: CC0 Public domain

Komentátor si myslí, že autorita je ústřední pojem v myšlení Le Penové. Občanská práva a svobody, stejně jako vlastní zodpovědnost podnikatelů, prezidentská kandidátka nevítá. Naopak chce bankéře a průmyslníky naučit, že jejich koncerny mají sloužit státu a národu. Francouzské hospodářství podle ní mají regulovat zákony a cla, která ho ochrání před konkurencí ze zahraničí. 

Izolovaná a státem řízená ekonomika má zajistit hospodářský růst a snížit nezaměstnanost. Alespoň podle Le Penové, která chce navázat na politiku svých předchůdců Charlese de Gaulla a George Pompidoua, ne-li se přímo vrátit se do 17. století, do doby Ludvíka XIV., který byl známý svým protekcionismem, píše list Neue Zürcher Zeitung a pokračuje. 

Takový politický a hospodářský koncept nenajde v dnešní Evropské unii místo, myslí si autor komentáře a připomíná, že v případě vítězství by se Le Penová chtěla zasadit o vystoupení Francie z eurozóny i samotné Unie. O takovém kroku by měli rozhodnou občané v referendu, přičemž Le Penová ráda připomíná rok 2005, kdy Francouzi zamítli tehdejší podobu takzvané Evropské ústavy. A to, že evropský projekt i nadále zrychloval globalizaci, Le Penová považuje za zradu evropských elit vůči Francii. 

Autor komentáře si klade otázku, jestli je Le Penová pravicovou extremistkou nebo, jak sama tvrdí, demokratkou. A odpověď hledá v prostředí, ve kterém dospívala. Le Penová vyrostla v extremisticky pravicově orientovaném prostředí, od kterého se nikdy zcela neodvrátila. Ani po veřejném ukončení vztahu se svým otcem. 

Autorita, řád, národ 

Celý volební program Le Penové se podle autora článku zakládá na fašistických předlohách – na autoritářském kultu, řádu, zrušení politických a hospodářských svobod, na návratu k národu. Le Penová se samozřejmě dosud drží demokratických pravidel, nicméně na jejich základě chce získat moc, píše komentátor Neue Zürcher Zeitung a pokračuje. 

Le Penová vyrostla v extremisticky pravicově orientovaném prostředí, od kterého se nikdy zcela neodvrátila. Ani po veřejném ukončení vztahu se svým otcem (vlevo) - Foto: Blandine Le Cain, flickr.com   ,  CC BY 2.0

Le Penová vyrostla v extremisticky pravicově orientovaném prostředí, od kterého se nikdy zcela neodvrátila. Ani po veřejném ukončení vztahu se svým otcem (vlevo)Foto: Blandine Le Cain, flickr.com , CC BY 2.0

Le Penová sice neposílá do ulic násilníky a nevyjadřuje homofobní a protižidovské názory, nicméně veřejně podporuje odpor vůči muslimskému obyvatelstvu. Její hnací silou je potřeba osobní moci a touha po silném národu. Autor článku se domnívá, že tyto tužby vycházejí z dětství Le Penové. Její otec ji totiž od narození stigmatizoval a takzvaná dobrá společnost dodnes rodinou Le Penových opovrhuje. 

O to více Le Penová sází na strategii, která by radikálně zatočila s takzvanou elitou. Jde jí o oslabení a o zničení životních hodnot této společenské vrstvy.  

Pryč s globalizací, liberalismem, konec neomezené imigrace a rozvracení Francie muslimy – to hlásá její volební program. A je zřejmě, že Le Penová ho chce uskutečnit, čteme v Neue Zürcher Zeitung. 

Le Penová tvrdí, že mluví a jedná v národním zájmu. Její fráze si však navzájem odporují. Na jedné straně si přeje společenskou debatu a referenda, na druhé straně si sama nárokuje vědět nejlépe, co její národ chce a potřebuje. A co je vlastně ten neustále opěvovaný národ? Jak Le Penová uvádí na internetových stránkách Národní fronty, národ je jedno srdce v tisících hrudích, jedno tělo, jeden dech a jedna naděje. Jak se zdá, národ je monstrózní propletenec orgánů, přičemž hlavou je sama Le Penová, píše autor článku a dodává: 

Je jasné, že pokud Le Penová vyhraje, nebude respektovat ústavní instituce. Jak je známo, Le Penová už dlouho obdivuje ruského prezidenta Vladimíra Putina, který svým přístupem odrovnal už tak dost slabou ruskou demokracii. Navíc Le Penovou finančně podporuje a drží nad ní ochrannou ruku. A podpory se Le Penové dostává i z jiných stran. 

Národ ochromený strachem 

V Maďarsku a Polsku se demonstruje proti svobodě tisku a výkonu soudní moci, připomíná Neue Zürcher Zeitung a pokračuje, že americký prezident Donald Trump svými dekrety staví demokratické zvyklosti a normy právního státu mimo hru a zásahy amerických soudů považuje za nevhodné vměšování do svých záležitostí. 

Případné změny v ústavě musí sice schválit parlament, ve kterém Národní frontu nezastupuje dostatek poslanců, ale Le Penová chce tuto možnost převést na lid a tím se vyhnout případnému blokování zákonů - Foto: Mathieu Thouvenin,  CC BY-NC-ND 2.0

Případné změny v ústavě musí sice schválit parlament, ve kterém Národní frontu nezastupuje dostatek poslanců, ale Le Penová chce tuto možnost převést na lid a tím se vyhnout případnému blokování zákonůFoto: Mathieu Thouvenin, CC BY-NC-ND 2.0

Navíc francouzský poloprezidentský systém zvýhodňuje Le Penovou v tom, že umožňuje uchopit moc seshora. Případné změny v ústavě musí sice schválit parlament, ve kterém Národní frontu nezastupuje dostatek poslanců, ale Le Penová chce tuto možnost převést na lid a tím se vyhnout případnému blokování zákonů v parlamentu, píše autor komentáře a pokračuje odkazem na francouzský deník Liberation, ve kterém se Le Penová zmínila, že nemá zájem o republiku soudců a právní stát. 

Ve Francii lze vývoj k horšímu vnímat už v současné době, popisuje komentátor situaci v zemi.  

Po teroristických útocích z roku 2015 stále platí výjimečný stav, který omezuje občanské svobody a práva. A bude platit i po prezidentských volbách. To, že si Francouzi takový stav nechávají líbit, můžeme vysvětlit jen na základě strachu. Strachu z globalizace, nezaměstnanosti, imigrace a terorismu, který neustále oživuje Národní fronta. 

Národ, který touží být silný a velký, ochromuje strach. A proto Francie hledá svého zachránce. To je přesně to rozpoložení, které Le Penové dodává odvahu k jejím velkolepým plánům, uzavírá autor komentáře ve švýcarském deníku Neue Zürcher Zeitung. 

Autor:  Jakub Rerich
Pořad: Svět ve 20 minutách  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:10; sobota a neděle 14:10 (repríza 06:07)  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace