Držení partnera za ruku přispívá podle vědecké studie k úlevě od bolesti

Autoři studie připomínají, že dotyk je už dlouho považovaný za důležitou hodnotu - Foto: Fotobanka Pixabay

Autoři studie připomínají, že dotyk je už dlouho považovaný za důležitou hodnotuFoto: Fotobanka Pixabay

Na stránkách časopisu Reader´s Digest se můžeme dočíst o úlevě od bolesti bez nepříjemných vedlejších účinků. Takovou možnost prý poskytuje dlaň partnera nebo partnerky. Plyne to z nové studie neurovědců z Coloradské univerzity v Boulderu. Výzkum vedl odborník na léčbu bolesti Pavel Goldstein.

Autoři studie připomínají, že dotyk je už dlouho považovaný za důležitou hodnotu. Například kontakt kůže matky s kůží nedonošených dětí pomáhá omezit stres, dává dětem větší pohodlí a přispívá k jejich vývoji. Vědci už rovněž vědí, že partnerské páry nevědomky synchronizují své aktivity, například při společné chůzi. Když jsou pospolu, dochází prý také k synchronizaci srdečního tepu a dechového rytmu. 

Bolesti byly vystaveny ženy, muži jen drželi za ruce 

Výzkum, na kterém se podílely také expertky z univerzity v Haifě Simone Shamayová-Tsoory a Irit Weissmanová-Fogelová je však prvním, který se synchronizací párů zabývá ve vztahu k bolesti a dotyku. 

Studie, kterou vědci zveřejnili ve vědeckém časopise Scientific Reports se zúčastnilo 22 heterosexuálních párů v dlouhodobém vztahu ve věku 23-32 let. Výzkumníci jim měřili srdeční tep a rytmus dechu v době, kdy ženy vystavili vždy na dvě minuty mírné bolesti. Páry se buď držely za ruce, nebo je vědci požádali, aby ruce spojeny neměly. V třetím případě spolu partneři nebyli vůbec. 

Dotyk namísto tišících prostředků 

Když byli žena a muž v téže místnosti, srdce a dech měli sladěné, bolest toto spojení přerušila. Když jim ale vědci dovolili chytit se za ruce, nejen že došlo k opětovné synchronizaci srdečního tepu a dechu, ale žena také méně cítila bolest. 

Goldstein odhaduje, že sladěný rytmus srdce a dechu možná vytváří klidový analgetický efekt, má tedy protibolestivé účinky. „Jak se zdá, bolest zcela přerušuje synchronizaci v páru, dotyk ji ale znovu obnovuje,” vysvětluje vědec. Autoři studie doufají, že jejich výsledky přispějí k diskusi o hledání alternativ k lékům na bolest na bázi opiátů, uzavírá časopis Reader´s Digest

Autor:  Martina Mašková  (mam)
Pořad: Svět ve 20 minutách  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:10; sobota a neděle 14:10 (repríza 06:07)  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace