Elon Musk hlásí další úspěšný let rakety, která má přinést revoluci v dobývání vesmíru

Společnost SpaceX v pondělí podevatenácté zdárně uskutečnila návrat a přistání svého opakovaně použitelného vesmírného nosiče, rakety Falcon 9, informuje časopis Fortune. Úspěšná mise, spojená s vynesením nákladu na oběžnou dráhu, se udála v pondělí. Podnikatel Elon Musk tak znovu pokročil ve svých plánech vývoje nového typu znovu použitelných raket. Podle něj takovéto nosiče a vesmírná plavidla výrazně sníží cenu budoucího průzkumu vesmíru. Raketa odstartovala z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě a na palubě nesla satelit jihokorejské výroby.

První stupeň nosiče přistál na pevném povrchu osm a půl minuty po startu a to na lodi kotvící několik set mil od pobřeží. Druhý stupeň, který pokračoval v letu, vypustil svůj orbitální náklad o 35 minut později. Satelit bude do Jižní Koreje, Japonska a dalších zemí šířit signál televizního vysílání a zprostředkuje i internetový provoz. 

Hlavní inženýr Space X John Federspiel připustil, že došlo k ožehnutí návratového stupně rakety, který ale jinak zůstal netknutý. V minulosti ne vždy bylo přistání tak hladké. Třeba v září 2016 raketa Falcon 9 explodovala. Elon Musk založil Space X v roce 2002 s cílem zahájit výrobu raket a vesmírných lodí, které by mohly lidstvu umožnit usídlit se i na jiných planetách, připomíná časopis Fortune. 

Autor:  Martina Mašková  (mam)
Pořad: Svět ve 20 minutách  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:10; sobota a neděle 14:10 (repríza 06:07)  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace