Evropská unie sestavila „černou listinu“ daňových rájů

Na seznamu daňových rájů chybí nezpochybnitelné offshorové, ráje jako jsou ostrov Guernsey, Bahamy či Andorra - Foto: Fotobanka stock.xchng

Na seznamu daňových rájů chybí nezpochybnitelné offshorové, ráje jako jsou ostrov Guernsey, Bahamy či AndorraFoto: Fotobanka stock.xchng

Ministři financí členských zemí Evropské unie se rozhodli zvýšit tlak na takzvané daňové ráje. Na seznamu provinilců se objevilo 17 jurisdikcí mimo Unii, které dostatečně nespolupracují v daňových záležitostech. Jsou tam například Jižní Korea, Panama nebo Spojené arabské emiráty, naopak unijní daňové ráje se na seznam nedostaly, ať už máme na mysli Irsko či Lucembursko. Komentáře evropských deníků pochybují, jestli může takový seznam přinést nějaké výsledky.

„Ačkoliv jde o polovičatý krok, pořád platí, že je namířený správným směrem,“ píše v komentáři německý deník Handelsblatt. „Jen je těžké pochopit, jak se seznamu mohly vyhnout země s nulovou korporátní daní. Stejně tak se unijní ministři financí vyhnuli konfrontaci se Spojenými státy. A přitom americké berní úřady se ani neobtěžují s evropskými spolupracovat,“ lamentuje deník. 

Malý krůček 

Handelsblattu vadí i to, že na seznamu chybí nezpochybnitelné offshorové ráje jako jsou ostrov Guernsey, Bahamy či Andorra. „Možná ale zafunguje obyčejná hrozba, že by se mohly na seznamu objevit.“ 

Na 47 zemí oslovených v této otázce Evropskou komisí přislíbilo spolupráci. Mnohé také zvažují úpravu daňových zákonů, uvádí list. „Evropská unie v boji proti neplatičům daní pokročila, byť jen o několik malých krůčků,“ dodává Handelsblatt. 

Potřeba silnější munice 

Naopak belgický deník L'Echo soudí, že bude zapotřebí silnější munice. „Účinnost seznamu závisí na tom, jak nátlak zapůsobí v zemích, které na něm nejsou. Vedle černé listiny je daleko větší počet států na neoficiální listině šedé,“ informuje list. Sedmačtyřicet zmíněných zemí z nejhoršího uniklo výměnou za slib změn. 

„Nyní nezbývá než čekat, zda tlak povede k očekávaným výsledkům. Pokud nebudou vidět brzy, nezbývá než přezbrojit a udeřit na predátorské země pořádně ofenzivním arzenálem,“ uzavírá L'Echo. 

Pořad: Svět ve 20 minutách  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:10; sobota a neděle 14:10 (repríza 06:07)  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace