Francouzi se chystají k volebním urnám. Situace je nepředvídatelná a očekává se velké drama

Marine Le Penová od začátku dubna ztratila na dvě a půl procenta, a teď by jí dalo hlas 22 a půl procenta voličů - Foto: Blandine Le Cain, flickr.com   ,  CC BY 2.0

Marine Le Penová od začátku dubna ztratila na dvě a půl procenta, a teď by jí dalo hlas 22 a půl procenta voličůFoto: Blandine Le Cain, flickr.com , CC BY 2.0

Už za tři dny půjdou Francouzi k volebním urnám, aby vybrali dva finalisty, kteří se 7. května utkají o prezidentské křeslo. Bezprostředně před hlasováním je však situace nebývale nepřehledná. Uspět může prakticky každý ze čtyř relevantních uchazečů. Už proto, že jejich volební preference se neustále sbližují, uvádí agentura Reuters.

Nejaktuálnější průzkumy veřejného mínění navíc naznačují mírný pokles obliby dosavadních favoritů, centristy Emmanuela Macrona a předsedkyně ultrapravicové Národní fronty Marine Le Penové. Ta od začátku dubna ztratila na dvě a půl procenta, a teď by jí dalo hlas 22 a půl procenta voličů. Macron, stále ještě považovaný za mírného favorita, se podle průzkumů těší podpoře 23 procent občanů. 

Tuto dvojici stále výrazněji dohánějí republikán François Fillon, který má podle průzkumů podporu 19,5 procenta, a matador krajní levice Jean-Luc Mélenchon. Právě jemu v posledních dnech vzrostly preference nejvýrazněji a nyní dosahují zhruba 19 procent. 

Nic tedy není jasné, bude to drama do poslední chvíle - podotýká agentura Reuters. A upozorňuje na to, že i v předvečer voleb zůstávají miliony Francouzů nerozhodnuty, anebo se chystají volby ignorovat. Podle středečních anket by volební neúčast mohla dosáhnout až 24 procent. 

Pořad: Svět ve 20 minutách  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:10; sobota a neděle 14:10 (repríza 06:07)  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace