Idea „tvrdého brexitu“ se hroutí. Pozicí premiérky Mayové otřásla volební katastrofa

Premiérka Mayová je provalením zpráv o tajných jednáních a dalších nadstranických aktivitách znepokojena, nemůže je však zastavit - Foto:  ČTK/AP

Premiérka Mayová je provalením zpráv o tajných jednáních a dalších nadstranických aktivitách znepokojena, nemůže je však zastavitFoto:  ČTK/AP

Zatímco se britská premiérka Theresa Mayová snaží dát dohromady parlamentní většinu, její plány na „tvrdý brexit" zřejmě berou za své. Někteří z jejích ministrů jednají s opozičními labouristy, ve snaze vydat se cestou „měkké verze“ odchodu Spojeného království z Evropské unie, píše server stanice Deutsche Welle.

Podle britského Telegraphu, který server německé stanice cituje, jde o snahu přinutit premiérku k ústupkům v oblasti imigrace, celní unie a jednotného trhu. Ve hře je i návrh na vytvoření nadstranické komise pro brexit, která by se měla shodnout na společných prioritách a zajistit spořádané vystoupení z EU. Do tajných jednání jsou prý zapojeni i zákonodárci, kteří v loňském referendu hlasovali pro setrvání Británie v EU.  

Měkký či tvrdý brexit 

Současný ministr životního prostředí Michael Gove, který se loni v kampani za brexit aktivně angažoval, potvrdil, že o současných problémech kolem odchodu z EU, skutečně diskutoval. „Debatoval jsem s představiteli všech politických stran o nalezení správného řešení. Odmítám ale termíny „měkký“ a či „tvrdý“ brexit, protože nikdo dodnes neví, co to vlastně znamená, cituje ho článek serveru Deutsche Welle. 

O tom, že nejde jen o okrajovou záležitost, svědčí i článek, který v deníku Guardian publikovala čelná labouristická politička Yvette Cooperová. „Už po loňském referendu jsem vyzývala vládu, aby spustila jednání napříč politickým spektrem s cílem zajistit co nejlepší dohodu s Evropskou unií. A nyní se tento návrh jeví důležitější, než kdy jindy. Sílu a stabilitu nemůže jednostranný postup zajistit. Jen tak se dobereme nejlepšího řešení,“ uvádí v listě Guardian Cooperová.  

Opustí Británie celní unii? 

S podobnou výzvou přichází i exministr zahraničí a bývalý vůdce konzervativců William Hague, který načrtl v listě Daily Telegraph představu personálního obsazení zmíněné komise. „Měli by v ní zasednout i vůdcové všech opozičních stran. Ano, dokonce i Jeremy Corbyn,“ navrhuje Hague v narážce na šéfa labouristů a faktického vítěze předčasných parlamentních voleb. 

Vyjednavač EU o brexitu Michel Barnier varoval, že se proces neúnosně prodlužuje - Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Vyjednavač EU o brexitu Michel Barnier varoval, že se proces neúnosně prodlužujeFoto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Ministr financí Philip Hammond zase hodlá premiérku Mayovou přesvědčit o tom, že Spojené království by mělo zůstat součástí evropské celní unie, píše deník Times. Mayová přitom ale doposud počítá i s variantou, že by Británie společný unijní trh a tudíž i celní unii opustila. 

Katastrofální ztráta 

Hammond nyní podle citovaného listu ale dospěl k názoru, že vláda po volbách, ve kterých konzervativci ztratili parlamentní většinu, musí svůj dřívější záměr prosazovat nezávislou obchodní politiku přehodnotit. 


Premiérka Mayová je, jak uvádí Deutsche Welle, provalením zpráv o tajných jednáních a dalších nadstranických aktivitách znepokojena, nemůže je však zastavit. Její pozice je katastrofální volební ztrátou těžce otřesena. A mnoha jejím spolustraníkům nevoní ani vyjednávání, které Mayová vede s ostře protievropskou severoirskou Demokratickou unionistickou stranou. 

Proces se stále prodlužuje 

Trpělivost s chaotickým povolebním vývojem za Lamanšským průlivem dochází i Bruselu. Z nejvyšších unijních struktur se ozývají hlasy, že Londýn by měl své pozice velmi rychle vyjasnit a dodržovat již schválený postup, včetně termínů. 

I vyjednavač EU o brexitu Michel Barnier varoval, že se proces neúnosně prodlužuje. Čas se podle něho krátí a nehraje zrovna do britských karet. Formální jednání mezi Barnierem a britským ministrem pro brexit Davidem Davisem mají být přitom zahájena příští týden, upozorňuje Deutsche Welle. 

Pořad: Svět ve 20 minutách  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:10; sobota a neděle 14:10 (repríza 06:07)  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace