Inaugurace v zahraničních médiích: proruský a pročínský eurofederalista začíná druhé funkční období

Prezident republiky Miloš Zeman při své druhé inauguraci - Foto:  ČTK, Kateřina Šulová

Prezident republiky Miloš Zeman při své druhé inauguraciFoto:  ČTK, Kateřina Šulová

Inaugurace českého prezidenta Miloše Zemana si všimly některé zahraniční zpravodajské agentury, jejichž postřehy následně převzala i další média po celém světě.

Agentura AFP informuje, že Miloš Zeman včerejším složením prezidentského slibu zahájil své druhé funkční období. Hlavu českého státu článek charakterizuje jako „proruského“, „pročínského“ a „protiimigračního“ politika, který svou inaugurační řeč využil ke kritice novinářů a svých rivalů. 

Zpravodajská agentura světové veřejnosti popisuje, že Miloš Zeman je „bývalý komunista“, který se stal prvním přímo zvoleným prezidentem České republiky v roce 2013. Letos obhájil mandát, když porazil liberálního vyzyvatele Jiřího Drahoše.  

Druhý pětiletý termín získal český prezident díky podpoře venkovských a levicových voličů, analyzuje AFP. Klíčovou roli v jeho znovuzvolení prý sehrál také strach z uprchlíků a migrantů a odpor vůči relokačnímu mechanismu Evropské unie. 

Eurofederalista podporující referendum o czexitu 

Zpravodajská agentura AP dodává, že Miloš Zeman se v průběhu výkonu své funkce stal známý pro svou silnou protiimigrační rétoriku, které ho údajně spojila s populistickou pravicí. Agenturní text také tvrdí, že prezident Zeman v průběhu svého prvního mandátu rozdělil českou veřejnost svými proruskými postoji a podporou sbližování s Čínou. 

Český lídr byl také jedním z mála evropských politiků, kteří podpořili kandidaturu Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách, připomíná AP. Svůj článek uzavírá připomínkou, že prezidentu Zemanovi je 73 let, prezidentskou přísahu složil na společné schůzi obou komor českého parlamentu a že česká ústava umožňuje pouze dvě prezidentská období. 

Agentura Reuters se samotné inauguraci nevěnovala, ale již před ní uveřejnila text, podle kterého Miloš Zeman v protikladu ke svým slibům z prvního volebního období rozdělil českou společnost, ponižuje své oponenty a útočí na českou intelektuální elitu. Vztah Miloše Zemana k Evropské unii Reuters označuje za dvojaký. 

„Prohlašuje se za eurofederalistu, ale podporuje referendum o členství České republiky v Evropské unii, tedy proces podobný hlasování o brexitu,“ uvádí agentura. Rovněž připomíná, že prezident Zeman vystupuje proti sankcím uvaleným na Rusko kvůli anexi Krymu a je pro přesunutí české ambasády v Izraeli do Jeruzaléma po vzoru amerického prezidenta Trumpa. 

Pořad: Svět ve 20 minutách  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:10; sobota a neděle 14:10 (repríza 06:07)  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace