Jak by Francii změnil poměrný volební systém? Barevnější parlament, nestabilní vláda i posílení extremisté

Triumf Emmanuela Macrona, jenž ovládl Élysejský palác, pokračuje dál. Francouze inspiroval k úvahám, zda by nebylo lepší přejít na poměrný volební systém - Foto:  ČTK/AP

Triumf Emmanuela Macrona, jenž ovládl Élysejský palác, pokračuje dál. Francouze inspiroval k úvahám, zda by nebylo lepší přejít na poměrný volební systémFoto:  ČTK/AP

PŘEDBĚŽNÉ VÝSLEDKY VOLEB V ČLÁNKU. Francie zvažuje pro příští parlamentní volby zavedení poměrného volebního systému. Jak se dočteme v nejvlivnějším francouzském regionálním deníku l´Ouest France, inspirovat by se při těchto úvahách mohla od jiných evropských zemí, kde je tento systém v různých obměnách častý.

Úvahy o poměrném volebním systému vyvolalo očekávané drtivé vítězství hnutí Emmanuela Macrona ve druhém kole francouzských parlamentních voleb. Princip systému je jednoduchý: strany si rozdělují křesla podle počtu získaných hlasů.  

V deníku l´Ouest France se dočteme, že tento systém ale vyvolává u Francouzů špatné vzpomínky na nestabilitu v období takzvané Čtvrté republiky – to bylo v letech 1946 až 1958. Během pouhých tří legislativních období tehdy Francie vystřídala 20 různých vlád. 

Čtěte také: Macronovo hnutí v bitvě o parlament jasně zvítězilo, shodují se povolební odhady

Hrozba politické nestability 

Poměrné zastoupení se ve Francii uplatnilo také během jediných parlamentních voleb za tzv. Páté republiky. V roce 1986 chtěl prezident François Mitterand změnou volebního systému odvrátit porážku své strany, socialistů, středopravicovým Sdružením pro republiku. To vedl pozdější prezident Jacques Chirac. 

Poměrný systém znamená příležitost pro malé politické strany. Ale tento systém má i své nevýhody. Vlády se tvoří formou koalic několika uskupení a jsou proto náchylnější k nestabilitě, uvažuje autor článku v deníku l´ Ouest France. 

Ve srovnání s jinými zeměmi bývá v britském parlamentu nízké zastoupení žen - Foto:  UK Parliament, Jessica Taylor, flickr.com   ,  CC BY-NC 2.0

Ve srovnání s jinými zeměmi bývá v britském parlamentu nízké zastoupení ženFoto:  UK Parliament, Jessica Taylor, flickr.com , CC BY-NC 2.0

Jedinými zeměmi stávající Evropské unie, které nepoužívají při parlamentních volbách systém poměrného zastoupení, jsou Francie a Británie. Francie používá dvoukolový většinový systém. V Británii po jednom kole vítěz bere vše.  

Ve srovnání s jinými zeměmi bývá v britském parlamentu nízké zastoupení žen, píše l´Ouest France s tím, že v Británii už vznikl návrh, jak toto zastoupení rychleji zvýšit. Přišel s ním Chris Terry expert nevládní organizace Electoral Reform Society, která se zabývá právy voličů. 

Bonus pro vítěze 

Volební systémy v jiných zemích Evropské unie ale často také zahrnují nástroje, které systém korigují s cílem zvýšit politickou stabilitu. Například v Řecku vítězná politická strana získá jako bonus 50 poslanců navíc ze 300. To jí umožní sestavovat novou vládu z pozice síly, vysvětluje autor článku v deníku l´Ouest France. 

Stoupenci možnosti zavedení poměrného systému ve Francii často uvádějí jako příklad hodný následování Německo. Každý volič tam hází do urny dva hlasy. První pro kandidáta v daném volebním obvodě, druhý pro politickou stranu. Polovina poslanců pak vzejde z volebních obvodů, druhá z celostátních stranických kandidátek, přičemž do parlamentu se můžou dostat jen strany, které získají v celostátním měřítku více než 5 % hlasů voličů. 

Pro francouzské voliče může být nejatraktivnějším prvkem poměrného systému vyjednávání o sestavení vlády. L´Ouest France připomíná, že takto v roce 2013 posvětilo 470 tisíc členů německé sociální demokracie dohodu stranických lídrů na velké koalici se středopravicovými křesťanskými demokraty Angely Merkelové. 

Matteo Renzi chtěl 4. prosince 2016 stvrdit referendem reformu ústavy. Neuspěl. Vláda ale současně zvládla protlačit volební zákon dolní komorou parlamentu a tím zajistila, že největší strana získá značný bonus - Foto: European Commission Audiovisual service

Matteo Renzi chtěl 4. prosince 2016 stvrdit referendem reformu ústavy. Neuspěl. Vláda ale současně zvládla protlačit volební zákon dolní komorou parlamentu a tím zajistila, že největší strana získá značný bonusFoto: European Commission Audiovisual service

Deník také poukazuje na příklad italského premiéra. Matteo Renzi chtěl 4. prosince 2016 stvrdit referendem reformu ústavy. Neuspěl. Vláda ale současně zvládla protlačit volební zákon dolní komorou parlamentu a tím zajistila, že největší strana získá značný bonus a tím i stabilitu, podobně jako v řeckém případě. 

Posílení Národní fronty 

Itálie měla za posledních 70 let více než 60 vlád. Členové obou komor parlamentu byli voleni prostou většinou a mají pravomoc odvolat vládu. Vůdčí strany se v Itálii rychle střídají, k čemuž přispívá i nízká volební účast, dočteme se v deníku l´Ouest France. 

Úplně jiný příklad možných vad poměrného volebního systému představuje Belgie. Je tam velmi obtížné vytvořit většinovou vládu kvůli samostatným politickým systémům pro Vlámy a Valony a kvůli vzniku strany, která reprezentuje zájmy vlámských separatistů. V letech 2010-11 Belgie neměla vládu 541 dní, pak pod vedením lídra socialistů, kterým je Elio Di Rupo, vznikla koalice šesti politických stran. 

L´Ouest France poukazuje také na to, že od roku 2014 měla Francie 24 poslanců krajně-pravicové Národní fronty – ze 74 kandidátů. Protievropští nacionalisté proto raději kampaň za své větší zviditelnění vedou z Evropského parlamentu.  

Při dvoukolovém většinovém systému ve Francii a časté blokaci volebního vítězství extremistů nemá Národní fronta na celostátní úrovni téměř žádné zastoupení. A to i přesto, že pravidelně získává mezi 15-25 % hlasů voličů, uzavírá francouzský regionální deník L´Ouest France. 

Autor:  Martina Mašková  (mam)
Pořad: Svět ve 20 minutách  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:10; sobota a neděle 14:10 (repríza 06:07)  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace