Kancléřka Merkelová požádala Čínu o lidštější přístup k nemocnému nobelistovi Liouovi

Mluvčí Angely Merkelové Steffen Seibert označil nejnovější zprávy o Liouově zdravotním stavu za deprimující - Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0,  European People's Party

Mluvčí Angely Merkelové Steffen Seibert označil nejnovější zprávy o Liouově zdravotním stavu za deprimujícíFoto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, European People's Party

Těžce nemocný čínský disident a nositel Nobelovy ceny míru Liou Siao-po získává ve světě stále větší veřejnou podporu. Zpravodajský server South China Morning Post ocitoval vyjádření německé kancléřky Angely Merkelové, která doufá v gesto lidskosti ze strany Pekingu. Vyjádřila se poté, co čínská nemocnice, kde je Liou hospitalizován, ohlásila, že je disident v kritickém stavu a že zdravotníci jsou připravení ho případně resuscitovat.

Mluvčí Angely Merkelové Steffen Seibert označil nejnovější zprávy o Liouově zdravotním stavu za deprimující. Podle agentury AP nechtěl prozradit, zda kancléřka mluvila s čínským prezidentem o přání disidentovy rodiny a přátel, aby se Liou léčil v zámoří. Německé ministerstvo zahraničí ale potvrdilo, že na vysoké úrovni proběhlo několik diskusí s čínskými představiteli o Liouově přání léčit se jinde než v Číně. 

A exilový čínský spisovatel Liao I-wu, který žije v Berlíně, s odvoláním na společného známého uvedl, že Merkelová udělala, co mohla. O disidentovi údajně mluvila s čínským prezidentem každý den jeho státní návštěvy v Německu i na summitu G20. I o tom se dočteme na serveru South China Morning Post

Protesty německé ambasády 

Německá ambasáda v Pekingu protestovala proti zveřejnění videa z návštěvy německého a amerického lékaře u disidentova lůžka. Prohlédli ho spolu s čínskými kolegy. Na záznamu to vypadá, že zahraniční lékaři chválí kvalitu péče, jaká je Liouovi poskytována zdravotníky z lékařské fakulty univerzity v Šen-jangu.  

Německá ambasáda v Pekingu protestovala proti zveřejnění videa z návštěvy německého a amerického lékaře u disidentova lůžka - Foto:  Voice of America,  public domain

Německá ambasáda v Pekingu protestovala proti zveřejnění videa z návštěvy německého a amerického lékaře u disidentova lůžkaFoto:  Voice of America, public domain

Ambasáda píše, že video bylo zveřejněno v rozporu s výslovným přáním německé strany a že takové jednání narušuje důvěru v čínské úřady a v jejich zacházení s pacientem. Ta je přitom pro zdar léčby klíčová. 

Liou má mnoho zdravotních potíží 

Čínští lékaři uvedli, že disidenta trápí současně řada potíží s ledvinami, břichem, střevem, má nízký tlak a nádor jater se zvětšil. Podle nich je Liou v takovém stavu, že nemůže podstoupit radioterapii nebo intervenční léčbu bolesti. 

To je ale podle serveru South Morning China Post v rozporu s hodnocením zahraničních lékařů, kteří tyto postupy doporučili. Oba specialisté uvedli, že by pacient zvládl převoz na léčbu do zahraničí, jen by se to muselo udělat rychle.Agentura Reuters ocitovala odpověď mluvčího čínského ministerstva zahraničí na dotaz, zda Liou bude moci odcestovat.  

Německo jako první volba 

Uvedl, že Čína doufá, že příslušné země budou respektovat její suverenitu a že nebudou zneužívat jednotlivých případů k vměšování do čínských vnitřních záležitostí. Liou Siao-po byl podmíněně propuštěn z vězení na léčení po diagnóze terminálního stadia rakoviny jater. Odpykával si jedenáctiletý trest za údajné podvracení republiky. 

Reportéři New York Times mluvili s právníkem, který Lioua zastupoval u soudu v roce 2009. Ten uvedl, že jeho první volbou k léčbě bylo Německo a druhou Spojené státy. Proč Německo, právník nevěděl. Podle listu se tak ale zřejmě vyslovila manželka nemocného Liou Sia, která je v domácím vězení. Blízcí Lioua a jeho ženy veřejně nezdůvodnili, proč žádají o léčbu v zahraničí. V listu New York Times ale najdeme předpoklad, že je k tomu zřejmě vede nedůvěra v čínské nemocnice a snaha zajistit, aby si nobelista aspoň trochu užil svobody. 

Neochota čínského režimu 

Pao Tchung, bývalý vysoce postavený čínský činitel a přítel nemocného Lioua uvedl, že ústava dává prezidentovi možnost udělit výjimku z čínských pravidel. Mohl by rozhodnout o podmínečném propuštění pacienta ze zdravotních důvodů a dovolit mu odcestovat do zahraničí. 

Čína doufá, že příslušné země budou respektovat její suverenitu a že nebudou zneužívat jednotlivých případů k vměšování do čínských vnitřních záležitostí - Foto: Fotobanka stock.xchng

Čína doufá, že příslušné země budou respektovat její suverenitu a že nebudou zneužívat jednotlivých případů k vměšování do čínských vnitřních záležitostíFoto: Fotobanka stock.xchng

Americký list připomíná, že v Detroitu se léčil aktivista za lidská práva Wej Ťing-šeng, uvězněný v roce 1994, nebo Wang Ťün-tchao, známý disident, uvězněný na 13 let po potlačení protestů na náměstí Nebeského klidu z roku 1989. Tomu Čína povolila odcestovat kvůli léčbě žloutenky a srdečních potíží. Od té doby je ale podle New York Times čínský režim stále méně ochotný pouštět vězně na léčení do zahraničí. 

Výzva k amnestii 

Část disidentových stoupenců vyzvalo prezidenta Si Ťin-pchinga, aby dal Liouovi amnestii. Také Spojené státy znovu požádaly, aby nositel Nobelovy ceny míru mohl podstoupit speciální péči v zahraničí a aby s ním mohla prožít poslední dny i vězněná manželka.  

Ochránci lidských práv podle New York Times navíc kritizují čínskou vládu za to, že neposlala Lioua na léčení dřív. Patrick Poon z pobočky Amnesty International v Hongkongu listu řekl, že pokud zahraniční lékaři vyjádřili ochotu se Lioua ujmout, čínské úřady se už nemají na co vymlouvat. 

Autor:  Martina Mašková  (mam)
Pořad: Svět ve 20 minutách  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:10; sobota a neděle 14:10 (repríza 06:07)  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace