Kojení zvyšuje inteligenci – a později i plat

Kojení u dětí podporuje rozvoj inteligence - Foto: Stock Exchange

Kojení u dětí podporuje rozvoj inteligenceFoto: Stock Exchange

Ten, kdo byl v raném dětství kojen, bude nejspíš v dospělosti nadprůměrně vydělávat, píše německý deník Süddeutsche Zeitung. Vyplývá to z nového výzkumu brazilských vědců, na který se list odvolává.

Na skutečnost, že kojení u dětí podporuje rozvoj inteligence, v minulosti upozornila už řada odborných výzkumů. 

 

Pro německou kancléřku Angelu Merkelovou je těžké najít s aténským kabinetem společnou řeč. Benjamin Netanjahu sází na šíření strachu jako prostředku moci. Byli jste jako děti kojeni? Nejspíš vyděláváte nadprůměrně. Připravila Šárka Daňková.

Vložit na svůj web

Brazilští experti teď ale předložili nové důkazy, které jdou ještě dál: Tvrdí, že mateřské mléko nejenže o několik bodů zvyšuje IQ kojených dětí, ale má také později vliv na výši jejich platu. 

Epidemiologové kolem Cesara Victory z Universidade Federal de Pelota zkoumali osudy 3500 dětí od nejranějšího věku do dospělosti. 

Odborníci chtěli zjistit, jak se druh výživy, který děti dostanou v nejranějším věku, odráží v jejich životě i po několika dalších desetiletích. A výsledek? 

Čtěte také: Nekojíte? Jste špatná matka, popisuje společenské stigma novinářka

Děti, které byly kojeny, vykazovaly i ve svých 30 letech mnohem vyšší inteligenci než jejich nekojení vrstevníci. Ba co víc, jejich inteligenční schopnosti byly o to lepší, čím déle byly krmeny mateřským mlékem, pokračuje Süddeutsche Zeitung

Děti, které byly kojeny, vykazovaly i ve svých 30 letech mnohem vyšší inteligenci než jejich nekojení vrstevníci - Foto: Pavla Kopřivová

Děti, které byly kojeny, vykazovaly i ve svých 30 letech mnohem vyšší inteligenci než jejich nekojení vrstevníciFoto: Pavla Kopřivová

V inteligenčním testu dosahovali třicátníci, kteří byli kojeni, v průměru o 3,8 bodu víc než ti, kteří byli v dětství kojeni méně než měsíc. Dlouhodobě kojení jedinci se také mohli vykázat v průměru rokem vzdělání navíc a vydělávali o 350 realů měsíčně víc. 

Tedy v přepočtu o 100 eur, neboli o třetinu průměrné brazilské mzdy navíc, dodává list Süddeutsche Zeitung. Taková spojitost byla přitom vědecky dokázána vůbec poprvé. 

Čím si experti výsledky svého výzkumu vysvětlují? Podle nich nehraje ani tak roli blízkost matky a dítěte, kterou kojení umožňuje, jako spíše složení samotného mléka. Především kyselina dokosahexaenová, která je v něm obsažena. 

Tato polynenasycená mastná kyselina patří do skupiny látek odborně nazývaných omega-3 mastné kyseliny. Ty hrají významnou roli při vývoji mozku. A podle brazilských vědců je právě množství vypitého mateřského mléka rozhodující pro rozvoj kognitivních schopností jedince. 

Čtěte také: Proč nám některá jídla chutnají víc než jiná?

Výsledek studie je podle německého deníku důležitý také proto, že je odpovědí na kritiku, která provázela předchozí výzkumy. Těm bylo vytýkáno, že byly prováděny pouze v zemích s vysokou životní úrovní, kde je dlouhé kojení především výsadou sociálně dobře situovaných matek. 

Nová studie tvrdí, že mateřské mléko nejenže o několik bodů zvyšuje IQ kojených dětí, ale má také později vliv na výši jejich platu - Foto: Pavla Kopřivová

Nová studie tvrdí, že mateřské mléko nejenže o několik bodů zvyšuje IQ kojených dětí, ale má také později vliv na výši jejich platuFoto: Pavla Kopřivová

Tím pádem nebylo podle kritiků možné rozlišit, zda za vyšší inteligenci opravdu může kojení, nebo spíše rodinné a společensko-ekonomické zázemí, ve kterém děti vyrůstaly. 

V rámci aktuální brazilské studie však byly sledovány kojené děti napříč společenskými vrstvami. Z toho vědci vyvozují, že vyšší inteligenci způsobuje opravdu výživa dětí. 

Dánský epidemiolog Erik Lykke označuje výsledek studie brazilských expertů za pozoruhodný. 

Zároveň ale podle Süddeutsche Zeitung upozorňuje na skutečnost, že vývoj mozku je velmi složitý a komplexní proces. To, k čemu dospěli brazilští odborníci, proto podle něj ještě musejí potvrdit další dlouhodobé výzkumy. 

Lykke zároveň připomíná, že existují také průzkumy, které nepotvrzují žádnou souvislost mezi kojením a inteligencí. 

„Diskuse o tom, zda mají kojené děti před svými nekojenými vrstevníky inteligenční náskok, ovšem nic nemění na všeobecném názoru dětských lékařů. Ti se shodují, že kojení je pro novorozence tou nejlepší výživou,“ uzavírá německý list Süddeutsche Zeitung. 

Zpracováno ze zahraničního tisku. 

Pořad: Svět ve 20 minutách  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:10; sobota a neděle 14:10 (repríza 06:07)  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace