Konopí hojí i zlomeniny

Z výdejny cannabis v izraelském městě Bat Jam - Foto: Břetislav Tureček

Z výdejny cannabis v izraelském městě Bat JamFoto: Břetislav Tureček

Vědci Telavivské univerzity zjistili, že konopí kromě jiného pomáhá léčit zlomeniny, píše izraelský server Times of Israel. Obsahuje nepsychotropní složku cannabidiol, který při pokusech výrazně urychlil hojení zlomených kostí u krys.

Oba hlavní vědci, dr. Jankl Gabet a Itaj Bab, objevili souvislost mezi cannabinoidními receptory v lidském těle a stimulací růstu kostí, které by se možná dalo využít nejen při léčbě zlomenin, ale také osteoporózy a dalších chorob kostí. 

Klinický potenciál cannabinoidních sloučenin je podle Gabeta nepopiratelný, i když je třeba ještě dalšího výzkumu vhodných terapií. Cannabidiol má protizánětlivé účinky a nulovou psychoaktivitu. 

Vědci při zkouškách také zjistili, že cannabidiol navíc působí jako prevence dalších zranění, protože kost zhojená s jeho pomocí je tvrdší a odolnější než před zlomeninou. 

Konopí se už dnes používá ke zmírnění nežádoucích účinků chemoterapie při rakovině, zlepšení chuti k jídlu pacientů s HIV/AIDS a obecně jako lék proti chronickým bolestem nebo posttraumatické stresové poruše. 

 

Výroba chemických zbraní syrským režimem pokračuje. Odhalení tajného plánu Řecka na vystoupení z eurozóny. Ruské úsilí o destabilizaci Ukrajiny. Chystané otevření paralelního Suezského průplavu. Neznámé léčebné účinky konopí. Připravila Gita Zbavitelová.

Vložit na svůj web

Vědci v poslední době rovněž zkoumají využití konopí k léčbě Parkinsonovy choroby, roztroušené sklerózy a některých forem rakoviny, připomíná Times of Israel

Zpracováno ze zahraničního tisku. 

Pořad: Svět ve 20 minutách  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:10; sobota a neděle 14:10 (repríza 06:07)  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace