Kulturní zkáza Saúdské Arábie

Více než 90 procent starých čtvrtí posvátných měst islámu bylo srovnáno se zemí, aby ustoupily novým hotelům, obchodním centrům a obytným blokům. - Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Více než 90 procent starých čtvrtí posvátných měst islámu bylo srovnáno se zemí, aby ustoupily novým hotelům, obchodním centrům a obytným blokům.Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

V Saúdské Arábii je v tichosti, ale systematicky ničeno její kulturní dědictví - historické mešity, hrobky, mauzolea i památné domy.

Více než 90 procent starých čtvrtí posvátných měst islámu bylo srovnáno se zemí, aby ustoupily novým hotelům, obchodním centrům a obytným blokům, píše Londýnský měsíčník Art Newspaper

Listopadový pád pojízdného jeřábu na Velkou mešitu v Mekce, kde zabil 111 lidí, upozornil na nezadržitelný budovatelský program. Mezi poslední velké projekty patří mrakodrapový komplex Abrádž Al Bajt, obsahující hotely a nákupní centra. 

Jeho nejvyšší stavbou je Hodinová věž Fairmont Makkah s největším ciferníkem na světě. Je to nyní třetí nejvyšší budova na světě. Úplně největší má být megahotel s deseti tisíci místnostmi, jehož otevření je plánováno na rok 2017. 

Vyhlazování historie se v Saúdské Arábii děje už desítky let, ale veřejný poprask vyvolaný touto zkázou je omezený na vzácné zprávy v americkém a britském tisku. Aktuální fotografie nenajdete, protože jsou pečlivě cenzurovány. 

Odpovědnost za ničení univerzálních hodnot v tomto případě nenesou fanatičtí teroristé takzvaného Islámského státu, kteří se v Sýrii a Iráku chlubí vraždami a likvidací antických pokladů, ale vláda Saúdské Arábie, která zkázu naplánovala a schválila.  

Čtěte také: Arabská veřejnost je ke zkáze kulturních památek na Blízkém východě lhostejná

Vyhlazování historie se v Saúdské Arábii děje už desítky let, ale veřejný poprask vyvolaný touto zkázou je omezený na vzácné zprávy v americkém a britském tisku. Aktuální fotografie nenajdete, protože jsou pečlivě cenzurovány. - Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Vyhlazování historie se v Saúdské Arábii děje už desítky let, ale veřejný poprask vyvolaný touto zkázou je omezený na vzácné zprávy v americkém a britském tisku. Aktuální fotografie nenajdete, protože jsou pečlivě cenzurovány.Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Stavební práce už proměnily Mekku a Medínu v města bez minulosti, kterým dominují mrakodrapy. Ohlášeným cílem je budování obchodních center a obrovských, přepychových i levných obytných komplexů. 

Tyto objekty mají hostit rostoucí davy muslimských věřících, kteří putují na posvátná místa, aby splnily svou náboženskou povinnost. Jejich počet se odhaduje na dvanáct milionů ročně. 

Saúdské království zdůrazňuje velkolepost nových budov, ale rozsáhlé bourání přechází mlčením, přestože se týká i Prorokovy mešity v Medíně a Velké mešity v Mekce, kde poutníci obcházejí s modlitbami posvátný kámen Kábu. Nové stavby jsou čím dál větší, ale památky na dějiny islámu mizí. 

Urbanistické plánování má sice politický a ekonomický smysl, ale k jeho motivům patří náboženská ideologie wahhábistického islámu, který je převládající a oficiální vírou Saúdské Arábie a rodiny Saúdů, která tento stát založila. 

Čtěte také: Islamisté ničí památky. Chtějí smést vše, co existovalo před vznikem islámu v 7. století

Stavební práce už proměnily Mekku a Medínu v města bez minulosti, kterým dominují mrakodrapy. - Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Stavební práce už proměnily Mekku a Medínu v města bez minulosti, kterým dominují mrakodrapy.Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Duchovním otcem jeho náboženství byl v 18. století Muhammad ibn Abd al-Wahháb, který hlásal návrat k islámu v jeho nejranější podobě.  

Terčem jeho kritiky bylo i populární uctívání světců a poutě k jejich hrobům a památníkům, Wahháb proto hájil ničení posvátných míst, která označoval za symboly modlářství. 

Tyto aspekty wahhábistické ideologie, která nyní splývá se salafismem, jsou u kořenů talibanského vandalismu v Afghánistánu, kterému padlo za oběť kábulské muzeum a roku 2001 i kamenní Buddhové ze 6. století v údolí Bámján. K mnoha podobným případům došlo i na Blízkém východě, ale například i v africkém Mali.  

Nejradikálnějšími vykladači dnešního wahhábismu a salafismu jsou teroristé Islámského státu, kteří chtějí strhnout každý dům i objekt spojený s jiným než jejich náboženstvím včetně předislámských věr. 

Jejich vandalismu padají za oběť i muslimské památky, které džihádisté označují za pochybné. Zkáze unikají cennosti, které mohou být prodány na černém trhu. 

Čtěte také: Jan Fingerland: Proč Islámský stát bourá staré chrámy?

Nejradikálnějšími vykladači dnešního wahhábismu a salafismu jsou teroristé Islámského státu, kteří chtějí strhnout každý dům i objekt spojený s jiným než jejich náboženstvím včetně předislámských věr. - Foto:  Bo yaser,  CC BY-SA 2.5

Nejradikálnějšími vykladači dnešního wahhábismu a salafismu jsou teroristé Islámského státu, kteří chtějí strhnout každý dům i objekt spojený s jiným než jejich náboženstvím včetně předislámských věr.Foto:  Bo yaser, CC BY-SA 2.5

Saúdská Arábie čistí podle kulturního měsíčníku Art Newspaper už téměř sto let i své vlastní dějiny a tento proces je posledních dvacet let stále rychlejší.  

Wahhábistická pravověrnost už zničila v Saúdské Arábii všechny stopy islámu, které označovala za kacířské. 

To se týká především posvátných měst. Výtvarné umění, archeologie a kultura jsou pro radikály jen prázdná slova. Žádné uznání si nezaslouží ani památky na první stoupence a následovníky proroka Mohameda.  

Tuto katastrofální situaci už léta kritizuje ředitel Nadace pro výzkum islámského dědictví Irfán Al-Aláví. Před dvěma lety strhl v Mekce buldozer 1300 let starý dům Mohamedova strýce Hamzy. Na jeho místě postavili hotel. Dům, kde se podle tradice narodil roku 570 Mohamed, byl také zbořen, aby se na jeho místě mohl postavit mrakodrap.  

Nářek nad zkázou se týká i míst spojených s prorokovou rodinou. Už v dvacátých letech minulého století byl v Medíně zničen dům Mohamedovy první ženy Chadídži a hrob jeho dcery Fátimy. Zkáze podlehl i hrob Hasana ibn Alího, syna Fátimy a prvního šíitského imáma Alího. Na troskách starobylého domu Mohamedova tchána stojí hotel Hilton. 

Čtěte také: Islámský stát chce ničením antických památek upravovat historii

Na seznam mezinárodní organizace UNESCO se dostalo i pouštní sídlo At-Turaif, první metropole saúdské dynastie, odkud se šířil wahhábismus. - Foto:  Petrovic-Njegos, Wikimedia Commons CC-BY-2.5

Na seznam mezinárodní organizace UNESCO se dostalo i pouštní sídlo At-Turaif, první metropole saúdské dynastie, odkud se šířil wahhábismus.Foto:  Petrovic-Njegos, Wikimedia Commons CC-BY-2.5

Před devadesáti lety bylo strženo i pět ze sedmi mešit, které nechala postavit Mohamedova dcera. V roce 2002 byla v Mekce zbořena pevnost Adžjád, kterou Osmané postavili na pahorku nad Velkou mešitou. 

Na jejím místě je jedna z nejvyšších staveb na světě, mrakodrapový komplex Abrádž Al-Bajt. Turecká vláda reagovala oficiálním protestem - v Saúdské Arábii odmítnutým jako vměšování - a žádostí o pomoc mezinárodní organice UNESCO.  

Posvátná města se už úplně změnila a zůstalo jen několik obrazových svědectví - vzácných filmů a starých fotografií, které unikly cenzuře. Saúdská Arábie se chlubí památnými místy na seznamu UNESCO, ale ani jedno z nich není skutečná muslimská památka. UNESCO uznalo například nabatejské ruiny Al-Hidr, datované do 1. století před naším letopočtem a 1. století našeho letopočtu. 

Na seznam se dostalo i pouštní sídlo At-Turaif, první metropole saúdské dynastie, odkud se šířil wahhábismus. Roku 2014 bylo uznáno její historické centrum s osmanskými domy a tak zvaným hrobem Evy, který byl roku 1975 zalit betonem, aby se před ním poutníci nemohli modlit. 

Čtěte také: Obnova starých rukopisů v mešitě Al Aksa

Kulturní hodnotu mají i skály v saúdské oblasti Haíl, pokryté prehistorickými nápisy, ale všechny tyto památky pocházejí z doby před příchodem islámu, uzavírá měsíčník Art Newspaper.
 
 

 

Ve výběru ze zahraničních médií hovoříme o suchu v Sýrii a pařížské konferenci o změně podnebí, o švédských elektrických autobusech, o Rusku, Turecku a stavbě plynovodů a také o kulturní zkáze Saúdské Arábie. Připravil Jan Černý.

Vložit na svůj web

Zpracováno ze zahraničního tisku.  

Autor:  Jan Černý
Pořad: Svět ve 20 minutách  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:10; sobota a neděle 14:10 (repríza 06:07)  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace